Informacje

fot. infolupki.pgi.gov.pl
fot. infolupki.pgi.gov.pl

BiznesAlert.pl: wkrótce przetarg na strategicznie ważne połączenie gazowe Polski z Litwą

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 13 marca 2016
  • 15:02
  • 0
  • Tagi: biznes gazociąg Komisja Europejska Litwa środki unijne
  • Powiększ tekst

Litewska spółka przesyłu gazu Amber Grid rozpoczęła poszukiwania wykonawców odpowiedzialnych za ułożenie wartego ok. 140 mln euro połączenia gazociągowego z Polską (Gazociąg Polska-Litwa – GIPL) – podaje portalBiznesAlert.pl. Według planów przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w marcu, a budowa rozpocznie się w październiku br.

BiznesAlert.pl cytuje Sauliusa Bilysa, szefa litewskiej spółki, który poinformował, że zainteresowanie przyszłym konkursem jest duże wśród „wykonawców z Litwy oraz z zagranicy” i ma nadzieję, że inwestycja okaże się mniej kapitałochłonna, niż szacowano dotąd.

Od dawna wiadomo o tym projekcie, o tym, że jest on realizowany nie tylko na Litwie, ale także i w Polsce, jest szeroko nagłośniony w przestrzeni międzynarodowej, zainteresowanie jest wielkie. […] To olbrzymie zainteresowanie nie jest przejawiane jedynie przez miejscowych, ale także przez międzynarodowych wykonawców – powiedział szef Amber Grid, Saulius Bilys.

Spółka opublikowała już specyfikację techniczną przetargu. Według planów przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w marcu tego roku. Jeśli jego uczestnicy nie będą wszczynali sporów prawnych budowa rozpocznie się w październiku.

Wartość projektu GIPL powinna wynosić ok. 136 mln euro, jednakże zdaniem szefa Amber Grid w trakcie przetargu suma powinna ulec zmniejszeniu. Komisja Europejska przeznaczyła na ten projekt dofinansowanie dla Litwy w wysokości do 55 mln euro. Według Bilysa pozostałą część brakującej kwoty spółka pożyczy albo skorzysta ze środków własnych z tym, że rozmowy z bankami jeszcze się nie rozpoczęły. We wtorek 8 marca na centralnym portalu zamówień publicznych.

Według założeń gazociąg między Litwą a Polską o długości 534 km i wartości 558 mln euro ma zostać zbudowany do 2020 roku. W październiku ubiegłego roku na budowę rurociągu Komisja Europejska przeznaczyła 295 mln euro ze środków Funduszu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility – CEF) oraz jeszcze na badania na Litwie – 10 mln euro. Bruksela przyznała dla Wilna 55 mln euro natomiast Warszawie – 240,3 mln euro.

Dla Polski inwestycja w Gazociąg Polska-Litwa otwiera nowy rynku zbytu dla 2,3 mld m sześc. gazu ziemnego obecnego na polskim rynku. Ponadto wraz z zakończeniem budowy wspomnianej magistrali oraz gazociągowi Balticconector, który ma połączyć Finlandię z Estonią powstanie tzw. Bałtycki Pierścień Gazowy przez co zakończy się izolacja rynku fińskiego – komentuje BiznesAlert.pl.

Źródło: Biznesalert.pl, sek

Komentarze