Informacje

Fot. FreeImages.com/francesca antichi
Fot. FreeImages.com/francesca antichi

Eksperci: W wyniku Brexitu brytyjska gospodarka straci 100 mld funtów i blisko milion miejsc pracy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 marca 2016, 15:26

  • 4
  • Powiększ tekst

Jeśli Brytyjczycy zdecydują o wyjściu z Unii Europejskiej, to mocno ucierpi na tym ich gospodarka. Do 2020 roku Wielka Brytania w wyniki Brexitu może stracić nawet 100 mld funtów i blisko milion miejsc pracy – uważają eksperci.

Z analizy firmy PwC, przygotowanej dla Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (CBI), wynika, że jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, to do 2020 roku straty dla jej gospodarki mogą wynieść nawet 100 mld funtów. Co więcej, eksperci mówią również o znaczącym zmniejszeniu liczby miejsc pracy – nawet o 950 tysięcy.

Eksperci mówią wprost: ewentualny Brexit będzie poważnym szokiem dla brytyjskiej gospodarki i bardzo niepokojącym sygnałem dla inwestorów. W raporcie czytamy, że „oszczędności, które pozostałyby w budżecie Wielkiej Brytanii w związku z brakiem konieczności dokładania się do budżetu wspólnotowego, zostałaby zrównoważone przez odpływ inwestorów zagranicznych”.

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca tego roku. Premier David Cameron, że decyzja, która zostanie tego dnia podjęta przez Brytyjczyków, będzie jedną z najważniejszych w dziejach.

MK

Powiązane tematy

Komentarze