Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Kosztowna porażka Obamacare?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 marca 2016, 08:53

    Aktualizacja: 31 marca 2016, 12:27

  • 6
  • Powiększ tekst

Program powszechnej opieki zdrowotnej w USA, potocznie nazywany jako Obamacare, był sztandarowym w pierwszej kadencji prezydenta Baracka Obamy. Powszechnie krytykowany przez Partię Republikańską, po wprowadzeniu okrzyknięty został sukcesem przez zwolenników prezydenta. Czy słusznie? Najnowsze badania Blue Cross Blue Shield Association pokazują, że Obamacare nie do końca spełnił pokładane w nim nadzieje.

Pacjenci objęci programem Obamacare nie są tak zdrowi, jak ci korzystający z prywatnej służby zdrowia. Ich rehabilitacja trwa dłużej i oni sami wymagają więcej opieki medycznej.

Badanie BCBS przeprowadzono na szerokiej grupie kilku milionów pacjentów objętych programem Obamacare pokazuje, że pacjenci ci częściej chorują na cukrzycę, depresję, choroby serca lub HIV. Korzystają też częściej z usług medycznych - intensywnej terapii i hospitalizacji.

Koszty opieki medycznej w ich przypadku są wyższe o 559 dolarów miesięcznie (w porównaniu do pacjentów korzystających z programów zdrowotnych oferowanych przez ich pracodawców - 457 dolarów). A to stawia ubezpieczycieli uczestniczących w programie w trudnej finansowo sytuacji.

Wielu z nich postawiło w wątpliwość sens dalszego uczestnictwa w programie, inni wskazali na straty finansowe. Wśród nich jest choćby United Health - największy ubezpieczyciel w USA - który szacuje swoje straty na miliard dolarów z powodu Obamacare w 2015 i 2016 roku.

CNN Money/ as/

Powiązane tematy

Komentarze