Informacje

Airbus A380, fot. Foter.com/Roger Schultz/CC BY
Airbus A380, fot. Foter.com/Roger Schultz/CC BY

Airbus stracił kontrakt wart 865 mln dol. To dobra wiadomość dla pasażerów!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 kwietnia 2016, 10:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Francuskie linie lotnicze Air Austral zrezygnowały z kupna dwóch samolotów pasażerskich Airbus A380, które cennikowo warte są 865 mln dol. To niezbyt dobra wiadomość dla Airbusa, ale za to pasażerowie mogą być zadowoleni.

Airbus potwierdził, że linie lotnicze wycofały się z zamówienia, co oznacza, że producent samolotów nie dostarczy dwóch maszyn wartych 865 mln dolarów (choć z pewnością Francuzi wynegocjowali znaczące rabaty). – Doszliśmy do porozumienia z Air Austral, które jest wynikiem zmiany strategii przewoźnika – poinformował Airbus w rozmowie z Business Insiderem.

Jakie ma to znaczenie dla pasażerów? Jeśli zamówienie zostałoby zrealizowane, Air Austral otrzymałyby dwie dwupoziomowe maszyny w wersji mieszczącej niemal maksymalną liczbę pasażerów - 840! Zgadza się, 840 osób na pokładzie jednego samolotu.

Airbus oferuje możliwość dostarczenia samolotów, w których oferuje jedynie klasę ekonomiczną, dzięki czemu są one w stanie pomieścić aż 853 pasażerów, jednak dotychczas żadne linie lotnicze nie zdecydowały się na ten wariant. Większość Airbusów A380 lata w konfiguracjach oferujących 3-4 klasy, które mieszczą od 480 do 560 pasażerów. Czyli już całkiem sporo.

Choć przelot A380 trudno uznać za najmniej wygodny sposób podróży, 840 pasażerów na pokładzie jednego samolotu może działać odstraszająco, nie mówiąc o komforcie wsiadania i wysiadania z samolotu. Być może właśnie dlatego francuskie linie lotnicze ostatecznie nie zdecydowały się na zakup maszyn w takiej wersji.

Jak dotychczas rekordzistą w liczbie pasażerów przewiezionych w A380 są linie Emirates, w posiadaniu których znajduje się wersja zabierająca na pokład 615 osób w klasie ekonomicznej i biznesowej.

Airbus nie powinien jednak mocno ucierpieć z powodu rezygnacji z zamówienia. A380 jak dotychczas ma solidny rok, a na zakup samolotów zdecydowały się japońskie linie All Nippon Airways (jedna maszyna) oraz irańskie Iran Air, które zamówiły aż 12 maszyn.

Łącznie Airbus otrzymał już zamówienia na 319 samolotów A380, do linii lotniczych trafiły 184 maszyny.

ak / Business Insider

Powiązane tematy

Komentarze