Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wciąż można zostać wolontariuszem na Światowe Dni Młodzieży

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 maja 2016, 16:11

    Aktualizacja: 2 maja 2016, 16:17

  • 0
  • Powiększ tekst

Ponownie przedłużona została rejestracja osób z Polski, które chcą podczas Światowych Dni Młodzieży być wolontariuszami krótkoterminowymi. Na zgłoszenia chętnych czekamy do końca maja - poinformowała Ewa Korbut z Biura Prasowego ŚDM.

Rejestracja wolontariuszy z Polski pierwotnie miała się zakończyć w marcu, ale została przedłużona do końca kwietnia, a teraz jeszcze o kolejny miesiąc.

Jak podaje departament wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM do tej pory wpłynęło ponad 20 tys. zgłoszeń i choć to dużo, organizatorzy mają nadzieję, że chętnych będzie więcej, zwłaszcza z terenu Archidiecezji Krakowskiej. Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia.

"Zainteresowanie jest bardzo duże. W kwietniu wpłynęło 3 tys. zgłoszeń, więc liczymy, że maj przyniesie co najmniej tyle samo. Wiemy, że młodzi zazwyczaj rejestrują się na ostatnią chwilę, dlatego przedłużamy rejestrację" - mówiła Katarzyna Kucik, koordynator departamentu wolontariatu.

Z 7,5 tys. kandydatów z zagranicy przyjęto ok. 3 tysięcy osób. Najwięcej osób przyjedzie z Włoch, Hiszpanii, Brazylii, Argentyny, Wenezueli, choć będą także młodzi z Armenii, Chin, Haiti, Korei Południowej czy Trinidadu i Tobago.

Obcokrajowcy będą pomagać m.in. w dziale tłumaczeń, przy tworzeniu komunikatów w mediach społecznościowych i na stronie internetowej, ale także w parafiach, gdzie przebywać będą pielgrzymi i przy organizacji katechez.

Spośród blisko 13 tys. zgłoszeń od osób z Polski, potwierdzenie przyjęcia w poczet wolontariuszy otrzymało 7 tys.

Początkowo organizatorzy wydarzenia informowali, że podczas ŚDM potrzebna będzie ok. 25 tys. wolontariuszy, ale jak podkreślają liczba ta zmienia się i jest uzależniona od ostatecznej liczby pielgrzymów.

Wolontariusze ŚDM będą na dworcach i lotniskach, w punktach informacyjnych i medycznych, w Centrum Medialnym, w miejscach katechez, Festiwalu Młodych oraz wydarzeń centralnych.

Do Krakowa wolontariusze krótkoterminowi przyjadą tydzień wcześniej niż pielgrzymi, tak, by 18 lipca rozpocząć dwuetapowe szkolenie. W pierwszych dniach zdobędą oni wiedzę o programie ŚDM Kraków 2016, o komunikacji i transporcie w trakcie wydarzenia, przejdą też szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz z elementów pierwszej pomocy. Druga część szkolenia będzie obejmowała informacje dotyczące konkretnej strefy, w której będą pomagać.

Wolontariusze, podobnie jak inni zarejestrowani uczestnicy ŚDM, płacą - choć mniej niż inni - za udział w wydarzeniu. W ostatnim dniu ŚDM - 31 lipca - w Tauron Arenie Kraków zaplanowano ich spotkanie z papieżem Franciszkiem.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze