Informacje

Prezes Stowarzyszenia Stop VW Jacek Świeca
Prezes Stowarzyszenia Stop VW Jacek Świeca

Chcą odszkodowań do koncernu Volkswagena za polskie skutki Dieselgate

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 23 maja 2016, 20:04

  • 1
  • Tagi: afera spalinowa odszkodowanie prawo silnik wysokoprężny Volkswagen
  • Powiększ tekst

Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen - STOP VW złożyło w poniedziałek list do prezesa PiS informujący o oszustwie Grupy VW dotykającym w Polsce ponad 250 tys. posiadaczy samochodów Volkswagen, Audi, Skoda i SEAT, w których zostało zainstalowane oprogramowanie fałszujące wyniki emisji szkodliwych substancji.

Jako Stowarzyszenie każdego dnia otrzymujemy dziesiątki zgłoszeń od posiadaczy pojazdów chcących przystąpić do naszej organizacji, by na drodze sądowej dochodzić swoich praw. Grupa VW przyznała się do oszustwa i obecnie na całym świecie toczą się sprawy sądowe, których wynik jest oczywisty - stwierdził prezes Stowarzyszenia Jacek Świeca.

W Stanach Zjednoczonych Volkswagen będzie musiał zapłacić ok. 40 mld dplarów odszkodowań z tytułu instalowania oszukańczego oprogramowania. Proceder ten trwał od 2008 roku. Obecnie większość krajów UE przedsięwzięła odpowiednie kroki zmierzające do ukarania koncernu.

W Polsce reprezentacją poszkodowanych zajmuje się Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG. Na wokandę trafiły już dwie sprawy. Następnych kilkadziesiąt wniosków, w tym także pozew zbiorowy, jest w trakcie przygotowywania.

Oprac. sek

Komentarze