Informacje

fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Rząd przedstawi nowy model wsparcia polskich eksporterów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 czerwca 2016, 11:24

    Aktualizacja: 6 czerwca 2016, 11:24

  • 0
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Rozwoju przygotowuje nowy model wspierania polskiego eksportu, dostosowany do możliwości polskiej gospodarki. Program może zostać przedstawiony jeszcze w czerwcu - powiedział wiceszef MR Radosław Domagalski.

"Myślę, że jeszcze w czerwcu ogłosimy nowy model wspierania eksportu. To będzie model, który będzie uwzględniać i finansowanie, i model instytucjonalny, i kompletną przebudowę instytucji publicznych. Powstanie nowy, jeden z najbardziej - mam nadzieję - nowoczesnych w ogóle systemów wsparcia, jakie są, bo będziemy czerpać nie tylko z najlepszych wzorców, ale też będziemy dostosowywać do realnych możliwości naszej gospodarki" - powiedział.

Jak wyjaśnił, rola administracji publicznej, w tym Ministerstwa Rozwoju, powinna polegać na zapewnieniu polskim firmom takiego systemu wspierania eksportu i zagranicznych inwestycji, aby nie były one w gorszej pozycji, niż przedsiębiorstwa zagraniczne.

"Niestety z przykrością stwierdzam, że (...) Polska nie ma zintegrowanego systemu wspierania eksportu. Nie ma nawet instytucji, która by to koordynowała. Te wszystkie elementy są rozczłonkowane po różnych instytucjach. To jest złe, to chcemy zmienić" - podkreślił wiceminister.

Wspieranie polskiego eksportu to jedno z założeń tzw. planu Morawieckiego. Przewidziana w planie ekspansja zagraniczna ma się dokonać m.in. za sprawą: utworzenia Pionu Wspierania Eksportu w Polskim Funduszu Rozwoju; reformy dyplomacji ekonomicznej; budowy silnej marki Polska.

(PAP)

Czytaj także: Polacy tworzą niezwykle wytrzymałą stal, która może zrewolucjonizować przemysł

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze