Informacje

Fot. Freeimages/Eva Serna
Fot. Freeimages/Eva Serna

Upada najstarsza polska sieć handlowa. Przegrała z zagranicznymi molochami?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 czerwca 2016, 13:30

  • 8
  • Powiększ tekst

Pierwsza i tym samym najstarsza w Polsce sieć supermarketów ma bardzo poważne kłopoty finansowe. I w tej chwili wszystko wskazuje na to, że grozi jej widmo upadłości.

MarcPol bankrutuje – alarmuje portal TVN BiS. Tylko od początku tego roku w całej Polsce zamknięto 30 sklepów tej sieci. A wierzyciele spółki mają dość problemów i wnioskują o jej upadłość, w związku z czym sąd powołał zarząd przymusowy nad całością majątku zadłużonej spółki.

Informacja o poważnych kłopotach finansowych MarcPolu są o tyle zaskakujące, że jeszcze na początku roku przedstawiciele sieci informowali, iż w planach jest raczej otwieranie nowych, a nie zamykanie placówek.

– Koncentrujemy się na rozwoju sieci. Na razie nie chcemy jednak precyzować dokładnej liczby sklepów, jaką zamierzamy uruchomić w tym roku oraz ich lokalizacji. Na najbliższe miesiące mamy zaplanowanych osiem nowych otwarć – mówiła wtedy Agata Duraj, dyrektor handlowy firmy.

Kolejne miesiące pokazały jednak, że zamiast otwarć nowych sklepów klienci sieci mogą spodziewać się raczej dalszego zamykania tych już istniejących. Te zapowiadane na początku roku nigdy nie powstały, a co więcej – liczba placówek MarcPolu skurczyła się w tym czasie o połowę.

Tymczasem wierzyciele spółki wnioskują o ogłoszenie jej upadłości. „Dziennik Gazeta Prawna” pisał, że na taki ruch, jak dotąd, zdecydowały się cztery spółki. A zdezorientowani pracownicy sieci w trosce o swoje przyszłe wynagrodzenie za pracę składają skargi do Państwowej Inspekcji Pracy.

Polski rząd przez lata wpuszczał do nas wielkich hegemonów handlu z Zachodu, zapominając o tym, że u siebie w kraju też mamy sieci z tradycjami. Niestety, to właśnie one są najbardziej zagrożone bankructwem, bo nie radzą sobie z dużo silniejszą konkurencją.

/mk

>> Czytaj również: Prestiżowy Pure Sky Club w centrum Warszawy zbankrutował

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze