Informacje

fot. Foter.com/Manu_H/CC BY
fot. Foter.com/Manu_H/CC BY

UOKiK zgodził się na koncentrację pięciu dystrybutorów energii

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 czerwca 2016, 12:50

  • 1
  • Powiększ tekst

Prezes UOKiK Marek Niechciał wydał zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez pięciu dystrybutorów energii elektrycznej - podał Urząd. Chodzi o spółki: Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, RWE Stoen Operator, Tauron Dystrybucja.

Jak wskazuje UOKiK, transakcja umożliwi m.in. szybszą i łatwiejszą zmianę sprzedawcy prądu.

"Uczestnikami koncentracji są spółki: Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, RWE Stoen Operator, Tauron Dystrybucja. Wspólny przedsiębiorca będzie odpowiedzialny za utrzymanie, eksploatację oraz rozwój Centralnego Systemu Wymiany Informacji - ogólnokrajowej platformy, w której uczestniczyć będą operatorzy systemu dystrybucji energii elektrycznej, sprzedawcy oraz podmioty odpowiedzialne za bilansowanie handlowe" - czytamy w informacji UOKiK.

Jak podkreśla Urząd, stworzenie jednolitej platformy wspierane jest przez Urząd Regulacji Energetyki, a uczestnicy koncentracji uważają, że dzięki transakcji ujednolicony zostanie standard wymiany informacji pomiędzy uczestnikami rynku.

Czytaj także: Premier Szydło: polskie stocznie mogą być liderami produkcji statków

"Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Będzie również korzystna dla konsumentów. Ułatwi zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, m.in. dzięki szybszemu i pełniejszemu dostępowi do informacji o zużyciu energii. Pozwoli również na sprawne rozpatrywanie reklamacji" - argumentuje UOKiK.

Przypomina, że zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Ponadto decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze