Wydzielenie aktywów węglowych. Podpisanie porozumienia
Polska Grupa Energetyczna (PGE), Enea, Tauron Polska Energia i Energa oraz Skarb Państwa zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
W dokumencie ‘Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa’, opracowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, przedstawiona została koncepcja wydzielenia z grup kapitałowych poszczególnych spółek energetycznych aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Założenia transformacji przewidują m.in. integrację aktywów węglowych w ramach jednego podmiotu, tj. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - spółki zależnej PGE, która będzie docelowo działała pod firmą Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego - czytamy w komunikacie PGE.
Strony porozumienia dostrzegają potrzebę koordynacji współpracy w planowanym procesie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w NABE. W ramach porozumienia, strony deklarują wzajemną wymianę niezbędnych informacji, w tym dotyczących struktur organizacyjnych, realizowanych procesów i założeń dla kierunku transformacji, których przekazanie nie narusza przepisów prawa.
Porozumienie pozwoli na sprawną i efektywną realizację procesu mającego na celu utworzenie NABE - podkreślono także.
Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), NABE ma przejąć do czerwca 2022 r. aktywa energetyczne i wydobywcze. Wcześniej zostanie dokonana wycena przejmowanych aktywów.
Według MAP porozumienie umożliwi przygotowanie spółek do wydzielenia aktywów w jednorodny dla wszystkich podmiotów sposób, pozwoli na wybór jednego profesjonalnego doradcy dla wszystkich podmiotów, a także ograniczy koszty procesu. Porozumienie będzie też stanowić podstawę do wypracowania docelowej organizacji NABE, z uwzględnieniem ostatecznej treści dokumentu przyjętego przez Radę Ministrów oraz uzgodnień w ramach umowy społecznej dla energetyki i węgla brunatnego.
Integracja wydzielonych aktywów ma nastąpić wokół dzisiejszej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która docelowo będzie działać pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.
Według prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego porozumienie to „kamień milowy” w procesie wydzielenia aktywów węglowych z polskich spółek energetycznych i utworzenia NABE.
Od skuteczności, ale też tempa zakończenia prac nad tym przedsięwzięciem, zależy przyszłość polskiej energetyki, potencjał rozwoju polskich spółek energetycznych i ich dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii – powiedział Dąbrowski.
Jak przypomniał, PGE prowadzi plan transformacji w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych, którego realizacja byłaby niemożliwa bez wydzielenia aktywów węglowych. Dąbrowski zaznaczył, że PGE jest gotowa do sprawnego wydzielenia aktywów.
ISBnews/RO