Informacje

fot. PAP/Marcin Obara
fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Chin wylicza korzyści „Jedwabnego Szlaku”. Polska przyciągnie inwestycje?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 czerwca 2016, 09:53

  • 1
  • Powiększ tekst

Przebywający z wizytą w Uzbekistanie przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping chwalił nowy "Jedwabny Szlak" i poinformował, że w zeszłym roku chińskie firmy zainwestowały w krajach biorących udział w tym projekcie prawie 15 mld dolarów.

Słowa Xi przytoczyły w środę wieczorem chińskie media państwowe. W przemówieniu wygłoszonym w parlamencie Uzbekistanu przywódca Chin podkreślał wcześniej tego dnia, że wymiana handlowa jego kraju z państwami biorącymi udział w projekcie przekroczyła w 2015 roku 1 bilion dolarów. Zwrócił też uwagę, że zakończył się już wstępny etap "planowania i wdrażania" "Jedwabnego Szlaku" i w związku z tym nastał czas "intensywnego kultywowania dla ciągłego rozwoju".

Xi dodał, że w zeszłym roku 49 państw zainwestowało w jego kraju 8,2 mld dolarów w ramach tego projektu, a ponad 70 państw i międzynarodowych organizacji wzięło udział w inicjatywie "Jedwabnego Szlaku".

Przed przyjazdem do Uzbekistanu Xi odwiedził Serbię i Polskę. W Warszawie podpisał szereg międzyrządowych porozumień ws. inwestycji infrastrukturalnych, m.in. chińskiego projektu "Jedwabnego Szlaku", wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

W poniedziałek Xi spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Przewodniczący Xi wziął udział w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów.

Prezydenci Polski i Chin symbolicznie otworzyli linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express; zgodzili się, że Polska może odgrywać ważną rolę na szlaku handlowym Chiny-UE. Obie strony podkreślały, że chińska inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku to ogromna szansa dla gospodarek obu krajów.

Andrzej Duda i Xi Jinping podpisali też wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a ChRL. "Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych, a swój rozwój - jako znaczącą okazję do obopólnie korzystnej współpracy" - głosi wspólne oświadczenie.

(PAP)

Czytaj także: Ta wizyta przyniosła owoce. Nowe polsko-chińskie porozumienia gospodarcze

Powiązane tematy

Komentarze