Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Obsługa prawna firm w Polsce i Chinach - jak to wygląda i jak to usprawnić?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 maja 2017, 14:07

  • 1
  • Powiększ tekst

Nad tym, jak zapewnić obsługę prawną firm w Polsce i Chinach oraz jak działać w dwóch odmiennych porządkach prawnych, zastanawiali się w poniedziałek w Warszawie uczestnicy polsko-chińskiej konferencji "Nowy Jedwabny Szlak - prawna i gospodarcza współpraca prawników z Polski i Chin".

Zarówno przedstawiciele chińskiej dyplomacji, jak i prawnicy zwracali uwagę, że Polska jest dla Chin bardzo ważnym partnerem w realizacji chińskiej koncepcji budowy Nowego Jedwabnego Szlaku, ogłoszonej w 2013 r. Przypominali udział Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) oraz coraz większe zainteresowanie inwestorów chińskich Polską.

CZYTAJ TEŻ: Kraje członkowskie UE nie podpiszą oświadczeń podsumowujących szczyt Pasa i Szlaku: Unia Europejska idzie na zderzenie z Chinami?

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych, poseł PiS Przemysław Czarnecki odczytał list swojego ojca, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego (PiS), w którym ten przypominał o odbywającej się właśnie wizycie premier Beaty Szydło w Pekinie na Forum Jednego Pasa, Jednego Szlaku.

Podczas konferencji przewidziano także podpisanie umów między kancelariami prawnymi z Polski i Chin.

CZYTAJ TEŻ: Szydło: liczę na projekty współpracy korzystne dla Polski i Chin

Wang Yinyin z ambasady chińskiej w Warszawie wskazała, że wartość bezpośrednich chińskich inwestycji w Polsce sięga już 600 mln dolarów, a pośrednich - dodatkowo 800 mln dolarów. Według niej o siedem proc. rocznie wzrasta wartość wzajemnej wymiany handlowej.

Dyrektor ds. prawa europejskiego w firmie prawnej Jingsh, Xu Wang powiedział, że firma, którą reprezentuje, chce traktować Polskę jako bazę rozwoju na kraje sąsiednie. Przypomniał, że kancelaria pomagała w przejęciu m.in. winnic we Francji, gdyż - jak podkreślił - europejskie "wina są bardzo pożądane w Chinach".

Jingsh pomagało też - przekazał - w zdobywaniu udziałów w klubach sportowych w Europie, jak np. FC Barcelona. "Coraz więcej chińskich przedsiębiorstw chce mieć udziały w europejskich klubach sportowych" - zauważył.

Jak ocenił, te wszystkie przejęcia "korzystnie wpływają na kontakty między przedsiębiorstwami w Chinach i Europie". "Nasza obecność w Europie wzrasta bardzo znacząco" - zaznaczył, dodając, że w związku z tym coraz bardziej potrzebna jest wzajemna obsługa prawna, zapobiegająca ryzykom biznesowym.

Adwokat Tomasz Krześniak podczas swojego wystąpienia zauważył, że Polska jest dla Chin bardzo atrakcyjnym partnerem, a jej położenie geograficzne daje chińskim przedsiębiorstwom bardzo dobry dostęp do innych rynków europejskich. Zwrócił uwagę na dużą dysproporcję w bilansie handlowym - podkreślił, że import z Chin 10-krotnie przekracza polski eksport do Państwa Środka. Dodał, że ryzyka biznesowe wynikają m.in. z dużych różnic kulturowych, odmiennych porządków prawnych oraz odległości.

Wskazał również, że rozdrobnienie polskiego rynku kancelarii prawnych powoduje, że trudno o wystarczająco dużego partnera w Polsce dla kancelarii chińskich.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze