Informacje

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

EBC i Komisja Europejska nalegają: rozmowy ws. realizacji Brexitu muszą być szybkie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 czerwca 2016, 10:56

    Aktualizacja: 25 czerwca 2016, 11:19

  • 3
  • Powiększ tekst

Rozmowy ws. Brexitu muszą być przeprowadzone szybko, aby ograniczyć wszelkie niewiadome - powiedział w sobotę członek rady zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Francois Villeroy de Galhau. Dodał, że londyńskie City może utracić "paszport UE" Już wcześniej szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział , że chce, aby negocjacje w sprawie wyjścia W. Brytanii z Unii rozpoczęły się natychmiast.

Agencja Reutera przypomina, że wiele banków mających siedzibę w finansowej części stolicy Wielkiej Brytanii działa na mocy tzw. paszportu UE. Mechanizm ten pozwala im w sposób nieograniczony operować na rynkach finansowych innych państw Wspólnoty.

W wywiadzie dla radia France Inter Villeroy de Galhau powiedział, że wychodząc z Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie będzie mogła zachować korzyści płynących z tego rozwiązania.

"Mamy pewien precedens w postaci norweskiego modelu Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który umożliwiłby Wielkiej Brytanii zachowanie dostępu do wspólnego rynku, jednak wymagałoby to wdrożenia wszystkich praw Wspólnoty" - dodał.

"Paradoksem byłoby wyjście z Unii Europejskiej i jednoczesne stosowanie się do wszystkich jej praw, jednak to jedyne rozwiązanie umożliwiające im dostęp do wspólnego rynku" - ocenił Villeroy de Galhau.

Oceniając skutki Brexitu, Villeroy de Galhau podkreślił, że banki centralne efektywnie radzą sobie ze skutkami tego wydarzenia.

"Euro to solidna waluta. (...) To co się stało w czwartek, było oczywiście złą wiadomością, głównie dla Wielkiej Brytanii. (...) Oczywiście europejska gospodarka odczuje negatywne konsekwencje tego wydarzenia, jednak będą one znacznie bardziej ograniczone od tych, które eksperci prognozują dla brytyjskiej gospodarki" - dodał.

Już wcześniej szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD, że chce, aby negocjacje w sprawie wyjścia W. Brytanii z Unii rozpoczęły się natychmiast.

"Brytyjczycy zdecydowali, że chcą opuścić Unię Europejską, więc nie ma sensu czekanie do października z negocjacjami dotyczącymi warunków ich odejścia" - oznajmił Juncker.

"Chciałbym, abyśmy je rozpoczęli natychmiast" - podkreślił.

Juncker obiecał, że Unia zachowa "racjonalne podejście" podczas negocjowania warunków tej separacji. "Nie jest to przyjazny rozwód, ale prawdę powiedziawszy nigdy nie był to bliski romans" - dodał.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze