Informacje

fot. FreeImages.com/Antje Ickler
fot. FreeImages.com/Antje Ickler

Niemiecki polityk: pełne członkostwo Turcji w UE jest nierealne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 18 lipca 2016
  • 10:18
  • 2
  • Tagi: gospodarka Niemcy polityka rozszerzenie Unii Europejskiej Turcja Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Szef chadeków w Parlamencie Europejskim, niemiecki eurodeputowany Manfred Weber, powiedział, że uzyskanie przez Turcję pełnego członkostwa w UE jest nierealne, a likwidacja wiz dla Turków odsunęła się w daleką przyszłość.

Weber powiedział Deutschlandfunk, że spodziewa się, iż Unia Europejska i Turcji "będą się od siebie oddalały". Wśród przyczyn tego procesu wymienił prowadzoną obecnie w Turcji dyskusję o wprowadzeniu kary śmierci. Pogorszenie stosunków będzie miało także skutki gospodarcze dla Turcji - zaznaczył niemiecki eurodeputowany.

Przyjęcie Turcji do UE jest zdaniem Webera "nierealne". Jak dodał, trudno sobie obecnie wyobrazić postęp w negocjacjach akcesyjnych.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan musi sobie zadać pytanie, czy chce nadal pogłębiać rozbicie społeczeństwa, czy też zamierza wdrożyć proces pojednania. "Byłoby dobrze, gdyby zdecydował się na pojednanie" - zauważył. Weber zastrzegł, że UE powinna reagować na wydarzenia w Turcji ze spokojem. W pewnych dziedzinach współpraca z Ankarą ma nadal sens - zaznaczył. "Sąsiadów nie wybiera się" - zauważył.

Polityk bawarskiej CSU kieruje największą w PE frakcją Europejskiej Partii Ludowej (EPL) zrzeszającej partie konserwatywne i chadeckie.

(PAP)

Czytaj także: Po nieudanej próbie wojskowego zamachu stanu prezydent Erdogan odzyskuje kontrolę i robi czystki w armii

Komentarze