Informacje

Udany sezon na miód

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 sierpnia 2016, 15:41

    Aktualizacja: 13 sierpnia 2016, 15:42

  • 1
  • Powiększ tekst

M FOOD, polski holding notowany na NewConnect, jeden z największych graczy w Europie i na świecie w obrocie miodem i wyrobami pszczelarskimi informuje o dobrych zbiorami polskich producentów oraz przewiduje stabilizację cen miodu na świecie.

Obrót miodami i produktami apikultury charakteryzuje się dużą sezonowością, gdzie szczyt sezonu rozpoczyna się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału. Obecnie zbliżający się już ku końcowi sezon zbiorów miodu, można zaliczyć do udanych. Sprzyjała temu przede wszystkim pogoda.

Rok 2016 zgodnie z prognozami przyniósł znaczną poprawę na rynku miodu. Wpływ na to ma sytuacja w branży, a głownie postawa największych graczy: Stanów Zjednoczonych oraz Argentyny. Producenci w USA notują obecnie dobre zbiory, a co za tym idzie – nie ma konieczności zakupu surowca od światowych partnerów. Również sytuacja w Argentynie przyniosła zmiany, które są spowodowane ogólną niską ceną miodu. Producentom nie opłaca się sprzedawać swoich zasobów po cenie uniemożliwiającej pokrycie przynajmniej kosztów działalności. W związku z czym, miód nie jest eksportowany, handel jest prowadzony jedynie w obrębie kraju.

Jest to dobra wiadomość dla producentów europejskich – zaznacza Adam Mosch, dyrektor handlowy w Corpo, specjalizującego się w obrocie miodem podmiotu zależnego w holdingu M FOOD.

Przewidujemy, że ceny miodu będą teraz stabilizować się, a w najbliższym czasie wzrosną o 10%. Jednak nie przyniesie to znacznych zmian dla konsumentów, nie powinny pojawiać się podwyżki cen w sklepach, z racji długo utrzymujących się relatywnie niskich cen hurtowych surowca. Finalna cena pozostanie bez zmian - wyjaśnia Mosch.

Swój udział w przewidywanych zwyżkach cen mają również Chiny: ich polityka handlowej i brak chęci dostosowania badań jakości miodu do standardów europejskich. Państwo Środka nie ugięło się nawet po apelu organizacji Copa-Cocega, o wprowadzenie monitoringu i kontroli i ograniczyo do minimum eksport miodu.

Miód w Polsce

W Polsce spożycie miodu utrzymuje się na poziomie średniej europejskiej i wynosi 0,5 kg miodu na osobę w ciągu roku.

Jeśli chodzi o eksport z Polski to do największych odbiorców towarów oferowanych przez M Food są odbiorcy z Polski, Niemiec i Francji. Chodzi nie tylko o miód, ale także inne produkty: wosk, mleczko pszczele czy kit pszczeli, które są wykorzystywane w przemyśle chemicznym, rolno-spożywczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym.

Sek

Powiązane tematy

Komentarze