Informacje

Na mocy porozumienia Leonardo i PGZ do listopada br. na wyposażenie polskiego lotnictwa trafią szkolne samoloty T-346, Fot.  Gian Marco Anzellotti, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44175342, fot. PAP/Paweł Supernak (2)
Na mocy porozumienia Leonardo i PGZ do listopada br. na wyposażenie polskiego lotnictwa trafią szkolne samoloty T-346, Fot. Gian Marco Anzellotti, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44175342, fot. PAP/Paweł Supernak (2)

Leonardo-Finmeccanica i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały długoterminową umowę o partnerstwie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 września 2016, 18:51

    Aktualizacja: 6 września 2016, 18:53

  • 1
  • Powiększ tekst

Leonardo-Finmeccanica, jeden z dziesięciu największych graczy w dziedzinie techniki lotniczej i astronautyki, obronności oraz bezpieczeństwa, a także wiodąca włoska spółka wysokich technologii, i Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ), jedna z największych spółek przemysłu obronnego w Europie Środkowej i największa tego typu firma w Polsce, podpisały list intencyjny w sprawie długoterminowego partnerstwa na rynku obronności i bezpieczeństwa – informuje PGZ w komunikacie

Na mocy tego porozumienia, Leonardo będzie wspierać PGZ swoimi technologiami i produktami, natomiast PGZ będzie współpracować z Leonardo w zakresie działalności przemysłowej i logistycznej.

Podpisane porozumienie zakłada duży transfer technologii do PGZ w celu wygenerowania znacznej działalności w dziedzinie wysokich technologii oraz utworzenia dużej liczby miejsc pracy w obydwu spółkach w nadchodzących latach. W Polsce spółka Leonardo już poczyniła znaczne inwestycje w branży śmigłowcowej po nabyciu PZL-Świdnik.

Serdeczne relacje pomiędzy Polakami i Włochami bardzo mnie cieszą. Jestem głęboko przekonany, że lata obecności Leonardo w Polsce oznaczają nie tylko pogłębienie naszego wzajemnego zaufania, ale także szereg wymiernych korzyści. Korzyści dla obu państw oraz, przede wszystkim, dla ludzi, którzy będą mieli lepsze miejsca pracy i będą mogli się rozwijać. Z pewnością współpraca pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Leonardo-Finmeccanica przyniesie także pozytywne konsekwencje dla gospodarek Polski i Włoch – ocenia Bartosz Kownacki wiceminister obrony narodowej.

tytuł

Podpisany list intencyjny z Leonardo-Finmeccanica umożliwia nam zbadanie i zdefiniowanie obszarów potencjalnej współpracy przemysłowej dotyczącej szerokiego zakresu produktów spełniających wymagania rynku polskiego, a także europejskiego – uznał Arkadiusz Siwko, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA.

tytuł

Będziemy dążyć do wymiany wiedzy i myśli technologicznej, by móc kooperować w zakresie badań, rozwoju i produkcji – dodał.

Ta umowa rozpoczyna nową erę w relacjach przemysłowych między Włochami a Polską w przemyśle obronnym i bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że łącząc siły, będziemy w stanie zaoferować naszym klientom najlepsze rozwiązania pod względem osiągów, kosztów operacyjnych oraz zdolności utrzymaniowych – powiedział Mauro Moretti, prezes i dyrektor generalny Leonardo.

Umowa określa szeroki zakres współpracy przemysłowej między obiema spółkami.

PGZ i Leonardo ogłosiły zamiar rozpoczęcia współpracy w zakresie platform i usług śmigłowcowych, systemów lądowych, systemów morskich, samolotów bezzałogowych, systemów i usług samolotowych, a także technologii kosmicznych. Na mocy tego porozumienia Leonardo i PGZ ogłosiły także, że przenalizują i określą obszary potencjalnej współpracy w zakresie szerokiej gamy produktów spełniających wymogi rynku polskiego i z przeznaczeniem na eksport. Leonardo i PGZ będą dążyły do wymiany know-how i zdolności technologicznych, a także określą obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju, produkcji oraz wsparcia posprzedażowego.

W branży śmigłowcowej umowa przewiduje szeroką współpracę między Leonardo a PGZ, w tym kooperację na rzecz oferowania wspólnych programów na polski i międzynarodowy rynek.

W segmencie szkolenia wojskowego do listopada 2016 r. Leonardo rozpocznie dostawy samolotów M-346. Umowa z PGZ obejmuje możliwość rozszerzenia działalności o systemy symulacji i szkolenia naziemnego oraz wsparcia logistycznego dla Bazy Lotniczej w Dęblinie.

Ponadto na mocy listu intencyjnego PGZ i Leonardo dokonają oceny możliwości współpracy w ramach programów „Miecznik” i „Czapla” zakładających zakup nowych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej.

Oprac. sek

Powiązane tematy

Komentarze