Informacje

Polska Grupa Zbrojeniowa zacieśnia współpracę z włoskim koncernem Leonardo

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 3 marca 2017, 13:48

  • 0
  • Powiększ tekst

2 marca br. w Rzymie została podpisana umowa o współpracy (Cooperation Agreement) pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i włoskim koncernem Leonardo w ramach programów śmigłowcowych. To obustronne potwierdzenie współpracy oraz kontynuacji dialogu, dotyczącego obszarów potencjalnej kooperacji przemysłowej w zakresie produkcji, serwisowania i obsługi śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i Leonardo Company to kolejny krok w stroną zacieśnienia współpracy pomiędzy PGZ i włoskim partnerem, która rozpoczęła się w 2015 roku. Współpraca PGZ i Leonardo Company dotyczy określenia obszarów potencjalnej kooperacji przemysłowej i biznesowej w zakresie programów śmigłowcowych, ujętych w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Umowa, która została podpisana 2 marca br. w Rzymie, stanowi potwierdzenie woli kontynuacji dialogu oraz zakresu zdefiniowanych płaszczyzn współpracy pomiędzy PGZ i Leonardo.

Podpisana umowa oznacza zacieśnienie polsko-włoskich relacji. Otwiera ona przed polskim przemysłem obronnym perspektywę znaczącego transferu technologii oraz możliwość istotnego udziału w realizacji programów śmigłowcowych dla Sił Zbrojnych RP. Jestem przekonany, że to kolejny krok na drodze do wieloletniej, korzystnej dla obu stron współpracy – powiedział Błażej Wojnicz, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Najnowsze porozumienie zostało podpisane zaledwie kilka miesięcy po ogłoszeniu ustanowienia partnerstwa strategicznego pomiędzy Leonardo i PGZ. W toku tej współpracy polski przemysł obronny, zawierający w sobie również zakłady PZL-Świdnik, stanowiące część Grupy Leonardo, odniesie korzyści z największego możliwego zaangażowania w program dostarczania kolejnego wojskowego śmigłowca, zakładającego transfer technologii oraz stworzenie wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w kraju. Wiązałoby się to również z rozszerzeniem bezpieczeństwa narodowego poprzez wsparcie bardziej efektywnych i niezawodnych usług związanych z cyklem życia produktu – powiedział Mauro Moretti, prezes i dyrektor generalny Leonardo.

Przedmiotem umowy jest zacieśnienie współpracy pomiędzy Grupą PGZ i Leonardo w zakresie ewentualnych dostaw śmigłowców, które włoski koncern oferuje polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej. Są to śmigłowce AW 149, AW 101 oraz W-3PL „Głuszec”. Umowa zakłada, że jeżeli Inspektorat Uzbrojenia MON wybierze ofertę Leonardo w bieżącym postępowaniu prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON, spółki wchodzące w skład Grupy PGZ będą miały udział w serwisowaniu i produkcji śmigłowców. Oznacza to także rozszerzenie kompetencji przemysłowych spółek z Grupy PGZ w zakresie obsługi lub produkcji elementów, systemów lub poziomów wybranego śmigłowca.

W programie współpracy uwzględniono udział szeregu spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, m.in. Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL – Kalisz”, Przemysłowego Centrum Optyki, PIT-Radwaru, Zakładów Mechanicznych „Tarnów”, Mesko oraz Centralnego Wojskowego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego.

Powiązane tematy

Komentarze