Informacje

Fot. Wojciech Sarnowski/CC BY-SA 4.0
Fot. Wojciech Sarnowski/CC BY-SA 4.0

Lotos i Orlen kupią sieć sklepów "Żabka"?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 września 2016, 16:29

  • 6
  • Powiększ tekst

Pojawiły się spekulacje wokół sieci sklepów „Żabka”, która od kilku miesięcy jest oficjalnie wystawiona na sprzedaż. Sieć licząca ponad 4,5 tys. sklepów miałaby powędrować w ręce Orlenu i Lotosu. To mogłaby być transakcja roku, bowiem aby odkupić firmę Żabka Polska, nowy właściciel musi dysponować kwotą ok. 4,3 mld zł.

Żabka Polska, do której należą sieci sklepów typu convenience Żabka oraz Freshmarket, rocznie notuje przychód w wysokości ok. 5 mld zł. By kupić firmę od funduszu Mid Europa Partners, Lotos i Orlen musiałyby wyłożyć na tę transakcję ok. 1 mld euro (ok. 4,3 mld zł).

Jak podaje „Uważam Rze”, koncerny miałyby kupić Żabkę, a następnie połączyć ze swoimi działami handlowymi. Po połączeniu powstałby duży gracz na rynku handlowym, który zarządzałby siecią stacji benzynowych oraz jednocześnie dużą siecią sklepów w miastach. Gazeta podaje, że powstałaby w ten sposób firma, która mogłaby zostać następnie sprzedana. Państwowe koncerny paliwowe rozpoczęłyby tym samym proces repolonizacji handlu.

Wokół firmy Żabka Polska „kręci się” sporo zainteresowanych graczy. Za kandydatów do kupna uważa się m.in. Eurocash, Jeronimo Martins, czy fundusz inwestycyjny CVC.

Transakcja zakupu Żabki przez spółki Skarbu Państwa może być jednak trudna do przeprowadzenia z powodu długich procesów decyzyjnych.

/Uważam Rze

Powiązane tematy

Komentarze