Informacje

Kanclerz Angela Merkel, fot. PAP/EPA/BRITTA PEDERSEN
Kanclerz Angela Merkel, fot. PAP/EPA/BRITTA PEDERSEN

Angela Merkel stanie po raz czwarty do wyborów na kanclerza Niemiec

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 listopada 2016, 14:33

    Aktualizacja: 21 listopada 2016, 07:12

  • 1
  • Powiększ tekst

Angela Merkel zapowiedziała w niedzielę na posiedzeniu prezydium swojej partii CDU, że w wyborach do Bundestagu w 2017 roku chce ubiegać się po raz czwarty o fotel kanclerza Niemiec. Zamierza też pozostać szefową partii.

O deklaracji Merkel złożonej na zamkniętym dla prasy posiedzeniu prezydium CDU poinformowały źródła w partii.

62-letnia Merkel stoi na czele CDU od 2000 roku, a od 2005 roku jest kanclerzem Niemiec.

Wybory na szefa CDU odbędą się na początku grudnia na zjeździe CDU w Essen.

Szefowa niemieckiego rządu zwlekała od miesięcy - pomimo nacisków ze strony partyjnych sojuszników i mediów - z podjęciem decyzji, powtarzając, że ogłosi ją "w stosownym czasie".

Prezydent USA Barack Obama podczas pożegnalnej wizyty w Berlinie w czwartek nie szczędził słów uznania dla Merkel. "Spoglądając na osiem minionych lat, nie widzę na światowej scenie politycznej bardziej wytrwałej i solidnej partnerki (niż Merkel)" - powiedział Obama po niemal dwugodzinnym spotkaniu z Merkel w urzędzie kanclerskim w Berlinie. "Dziękuję za jej przyjaźń, za umiejętności przywódcze i za sojusz" - podkreślił prezydent.

»» Więcej o oceniach polityki Angeli Merkeli i jej zamiarach czytaj tutaj:

„Die Welt”: tylko Angela Merkel nadaje się dziś na lidera Europy

Merkel: mimo większych wydatków budżet Niemiec pozostanie zrównoważony

Merkel była przez wiele lat niekwestionowanym liderem w Niemczech i w Europie. Kontrowersyjna polityka wobec imigrantów prowadzona przez rząd od zeszłego roku doprowadziła jednak do wyraźnego spadku poparcia zarówno dla niej, jak i dla CDU. Nadal jednak brak jest - zarówno w jej własnej partii, jak i w opozycji - polityka, który mógłby zagrozić jej pozycji. Partie chadeckie CDU i CSU wyprzedzają aktualnego koalicjanta, a w przyszłej kampanii wyborczej największego konkurenta - SPD o 10 punktów procentowych. W bezpośrednim porównaniu Merkel bije na głowę szefa SPD Sigmara Gabriela.

Jeżeli Merkel wygra na jesieni 2017 roku wybory parlamentarne i zostanie po raz czwarty kanclerzem, ma wówczas szanse na prześcignięcie Helmuta Kohla, który przez 16 lat kierował niemieckim rządem.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP), sek

Powiązane tematy

Komentarze