Informacje

Komisja finansów za zwiększeniem rezerwy celowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 grudnia 2016, 15:56

  • Powiększ tekst

Zwiększenie o ponad 121 mln zł rezerwy celowej kosztem m.in. budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Sądownictwa, IPN, GIODO i KRRiT - taką m.in. poprawkę zarekomendowała w czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Komisja głosuje nad poprawkami do ustawy budżetowej na 2017 rok. Dotąd z 288 poprawek rozpatrzyła większość.

Zdecydowana większość poprawek, zgłaszanych głównie przez posłów opozycji, została negatywnie zaopiniowana. Pozytywną ocenę komisji uzyskało tylko kilka poprawek, zgłoszonych przede wszystkim przez szefa komisji Jacka Sasina (PiS) i pozytywnie ocenionych przez obecną na posiedzeniu wiceminister finansów Hannę Majszczyk.

Najwięcej emocji wywołała poprawka Sasina, w ramach której zaproponował on zwiększenie o 121 mln 80 tys. zł rezerwy celowej kosztem m.in. zmniejszenia o 2,7 mln zł wydatków Sądu Najwyższego i NIK, o 3,8 mln zł wydatków Rzecznika Praw Obywatelskich, o 7,8 mln zł budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), o 3,8 mln zł wydatków GIODO, o 1,5 mln zł wydatków Krajowego Biura Wyborczego, o 15,1 mln zł budżetu Państwowej Inspekcji Pracy, o 36,5 mln wydatków IPN, o 1 mln zł wydatków Rzecznika Praw Dziecka, o 10 mln zł budżetu resortu sprawiedliwości i o 35,7 mln zł wydatków Krajowej Rady Sądownictwa.

Wiceszefowa komisji Krystyna Skowrońska (PO) protestowała zwłaszcza przeciw obniżeniu budżetu RPO, która może - jej zdaniem - pozbawić rzecznika możliwości działania. Paulina Hennig-Kloska (N) dodawała, że nie wiadomo, dlaczego poprawka obniża budżet m.in. tych instytucji, z którymi rządzący "są w pewnym sporze".

Jacek Sasin zaprzeczał temu, wskazując, że obniżony jest budżet np. resortu sprawiedliwości czy IPN. Zaznaczył, że poprawka to tylko zmniejszenie planowanego zwiększenia budżetu tych instytucji i żadna z nich nie będzie miała mniejszych pieniędzy niż w 2016 roku. "Ta poprawka wynika z mojej oceny sytuacji" - powiedział.

Majszczyk dopytywana wyjaśniła, że po ewentualnym zaakceptowaniu tej poprawki przez Sejm, rezerwa celowa premiera zwiększy się do ponad 221 mln zł.

Komisja pozytywnie zarekomendowała także poprawkę komisji sprawiedliwości o zmniejszeniu o 9,7 mln zł wydatków sądów powszechnych oraz poprawkę komisji obrony, przesuwającą 99,6 mln zł w ramach budżetu MON na podwyżki wynagrodzeń.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych