Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ukraina znacjonalizowała największy z banków w tym kraju

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 grudnia 2016, 07:48

    Aktualizacja: 19 grudnia 2016, 07:48

  • 1
  • Powiększ tekst

Rząd Ukrainy podjął w niedzielę decyzję o nacjonalizacji największego banku kraju - PrivatBanku. Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej rządu. Państwo przejmie 100 proc. akcji Privatbanku, by zapewnić stabilność finansów kraju.

Decyzja wejdzie w życie od poniedziałku, kiedy to rozpocznie się okres przejściowy, który ma zapewnić płynne przejście do nowej struktury własności i ochronę wkłady klientów.

Szczegóły programu nacjonalizacji banku zostaną przedstawione w poniedziałek o 8:30 czasu lokalnego (9:30 w Polsce) na specjalnej konferencji prasowej z udziałem ministra finansów Ołeksandra Danyluka oraz prezes Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontariewej.

Specjalne oświadczenie w tej sprawie ma wydać też prezydent Petro Poroszenko oraz premier Wołodymyr Hrojsman.

Privatbank jest największym bankiem wśród 101 banków Ukrainy. 41,66 proc. jego akcji należy do biznesmena-oligarchy Ihora Kołomojskiego, a 33,25 proc. do Giennadija Bogoliubowa.

Decyzja rządu ws. PrivatBanku zapadła po wielu tygodniach plotek, że bank udziela "złych kredytów" i wpisuje się z pewnością w walkę grup interesu politycznego i gospodarczego na Ukrainie - zauważa agencja AFP.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze