Informacje

fot. Jacek Łaski/Tygodnik Podlaski (2)
fot. Jacek Łaski/Tygodnik Podlaski (2)

Senator Grzegorz Bierecki o programie Mieszkanie Plus: „Chcemy żeby Polacy mieli swój majątek”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 grudnia 2016, 18:22

    Aktualizacja: 22 grudnia 2016, 18:43

  • 7
  • Powiększ tekst

”To wielkie wydarzenie i realizacja chyba największego projektu Prawa i Sprawiedliwości. To projekt o charakterze cywilizacyjnym, który daje własność mieszkań obywatelom polskim. Rozpoczęcie tego projektu, co symboliczne, miało miejsce w Polsce Wschodniej, w Białej Podlaskiej, w moim okręgu wyborczym” – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl senator Grzegorz Bierecki, szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, od samego początku gorący orędownik programu Mieszkanie Plus.

Cieszę się, że miasto Biała Podlaska było pierwsze, nie tylko w podpisaniu porozumienia dotyczącego budowy mieszkań w ramach rządowego programu, ale też jako pierwsze, faktycznie zaczęło te mieszkania budować. Bo przecież dziś rozpoczęła się budowa 186 mieszkań w Białej Podlaskiej! Senator Grzegorz Bierecki wyraził nadzieję, że niebawem miasto podpisze kolejne umowy i liczba mieszkań jeszcze się zwiększy.

Mam nadzieję, że wkrótce będzie jeszcze więcej tych mieszkań, tym bardziej, że miasto jest bardzo zainteresowane kolejnymi inwestycjami mającymi służyć obywatelom. Jestem przekonany, że ten projekt będzie wspierał rozwój Polski Wschodniej, a mieszkania ułatwią życie, założenie gniazd, w tej części Polski. To pomoże też w tworzeniu miejsc pracy, bo przecież będziemy mieli sprzężenie zwrotne – mieszania sprawią że ludzie nie będą chcieli wyjeżdżać i będą rozwijać swój region. Myślę, że ten projekt da nam paliwo na kilkadziesiąt lat”.

tytuł

Szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych (na zdjęciu powyżej Grzegorz Bierecki wbija symbolicznie łopatę na miejscu ruszającej budowy w Białej Podlskiej) zapewnił, że lokale zostaną oddane pierwszym lokatorom już w 2018 roku. Bierecki podkreślił, że mieszkania to także potężny zastrzyk dla przedsiębiorczości.

Co jest bardzo ważne, to fakt, że ten rządowy projekt będą realizowały lokalne firmy, lokalni wykonawcy. Pieniądze, które rząd inwestuje w ten projekt zasilą lokalny rynek i zostaną w Polsce, a przy budowie będą przecież pracowali tutejsi pracownicy. To modelowe rozwiązanie” – powiedział senator.

Bialski parlamentarzysta podkreślił, że nowe nieruchomości powstaną w samym sercu miasta.

Niezwykle istotny jest fakt, że te mieszkania będą budowane na bardzo atrakcyjnych działkach w centrum miasta. To nie będzie jakieś getto dla biednych, jak próbują czasami mówić przeciwnicy, wręcz przeciwnie, one pomogą ludziom niezamożnym integrować się w najlepszej części miasta”.

Nie istnieje zatem obawa, że miasto zainwestuje w slumsy.

Wszyscy myślą, że to jest dla ludzi, którzy nie mają pieniędzy, ale przecież ten program jest dedykowany ludziom posiadającym pieniądze, którzy po prostu nie mają udokumentowanej zdolności kredytowej, często pracujących w sferze usług”.

Sam program Mieszkanie Plus obniży realne koszty zdobycia mieszkania przez miliony Polaków.

To pomoże wielu ludziom uniknąć pułapki kredytowej, w jaką wpadli np. posiadacze kredytów we frankach. Niestety wielu Polaków stało się w pewien sposób niewolnikami banków – ubolewał senator Bierecki. – Tu mówimy o budowie polskiej własności mieszkań. Chcemy żeby Polacy mieli swój majątek. Przecież ten majątek służy, jako podstawa do realizowania różnych przedsięwzięć. To może być podstawą np. do rozwoju działalności gospodarczej. Z pewnością najbardziej niezadowolone z tego projektu są banki, które stracą łatwy zysk” – podkreślił.

Niezwykle istotny jest fakt, że w tych mieszkaniach, jak zapewnił Grzegorz BIerecki, będzie bardzo niski czynsz rzędu 13-15 zł za metr kwadratowy, przy czym w ramach spłacania tego czynszu będzie możliwość zdobycia tego mieszkania na własność. Senator jest pewien, że nowe domy mieszkańców Białej Podlaskiej będą wykonane szybko i solidnie.

Jestem przekonany, że będą to mieszkania zbudowane na czas i w wysokim standardzie, bo przecież wykonawcy zdają sobie sprawę, że patrzy na nich cała Polska.

Senator wyraził nadzieję, że patrząc na sukces programu Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej, także Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecyduje się przystąpić do programu, czego gorąco życzył mieszkańcom stolicy.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze