Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rok 2017 będzie czasem zamykania nierentownych kopalń

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 stycznia 2017, 06:35

  • 0
  • Powiększ tekst

Rok 2016 skończył się klamrą spinającą program pionowej integracji kopalń, które zostały kupione przez koncerny energetyczne. Celem jest wykorzystywanie węgla do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Kontynuacja programu pionowej integracji kopalnictwa z dużą energetyką odpowiada za zniwelowanie problemów górnictwa. Nie oznacza to jednak, że górnicy będą zadowoleni. Część kopalni będzie zamykana lub wygaszana.

– Taka jest logika tej sytuacji, że niestety polski węgiel nie wszędzie jest opłacalny – powiedział Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego – Mowa nie tylko o polityce klimatycznej, lecz w wielu kopalniach jest już kamień – nie węgiel kamienny. Rząd nie jest w stanie tego zmienić, mimo że wielu polityków składało obietnice w tej przestrzeni. Zawsze istnieje zagrożenie wyjścia górników na ulice. W wielu kopalniach nie obowiązuje tzw. czternastka i piętnastka. Widać, że przez połączenie z energetyką więcej pieniędzy jest przekazywane na cele górnicze – więcej niż zapowiadały koncerny energetyczne. Polski mix energetyczny jest oparty głownie o węgiel kamienny i brunatny. Węgiel brunatny do tej pory nie powodował problemów społecznych, lecz – zwróćmy uwagę – coraz częściej problemem górnictwa jest czystość powietrza. Świadomość społeczeństwa na temat pyłów zawieszonych – PM10 i PM 2.5 – jest większa. Problem nie jest spowodowany wyłącznie energetyką, elektroenergetyką oraz ciepłownictwem. Pozostaje to w kwestii np. utylizacji odpadów, które są bardzo często spalane w domowych kominkach. Utylizowanie odpadów w taki sposób odpowiada w dużej części za smog w Krakowie. Smog stał się elementem dyskusji, który w przyszłości spowoduje duże zmiany w świadomości społecznej. Ludzie chcą aby ich powietrze oraz woda były czyste – podsumował Roszkowski

eNewsroom.pl/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze