Informacje

„Solidarność” porozumiała się z Amazon Polska o warunkach pracy, następnym krokiem podwyżki i akcje

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 stycznia 2017, 09:02

    Aktualizacja: 13 stycznia 2017, 09:14

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisja zakładowa „NSZZ” Solidarność i Amazon Fulfillment Poland zawarły porozumienie, które zwiększa możliwość kontrolowania warunków pracy. Łatwiej będzie nam też walczyć o prawa pracownika - podkreśla Grzegorz Cisoń z Solidarności.

Cisoń, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej "NSZZ" Solidarność w rozmowie z PAP przypomniał, że związek działa w Amazon Fulfillment Poland od 2015 r. i zrzeszyło się w nim około 300 osób.

Jak mówił, dokument, który podpisano, reguluje, na jakich zasadach Amazon i Solidarność będą współpracować.

Ale głównie daje nam on możliwości, których do tej pory nie mieliśmy, czyli będziemy mieli pomieszczenie pracownicze (wrocławska filia - PAP). Pracownicy będą mogli do nas przychodzić. Będziemy mieć większy dostęp do tych pracowników - wyjaśniał Cisoń.

Zwrócił uwagę, że w porozumieniu o współpracy są też punkty, które pozwalają związkowi na kontrolowanie warunków pracy. "Czyli będziemy mogli wejść na każdy magazyn w sytuacji, kiedy dostaniemy sygnał od pracowników, że coś jest nie tak z warunkami pracy" - mówił Cisoń.

Jak podkreślił, spotkania z zarządem Amazon Poland, poprzedzające zawarcie porozumienia, trwały od ponad roku i w początkowej fazie wydawało się, że nie dojdzie do podpisania dokumentu o współpracy.

Nie mogliśmy pozwolić sobie na ustępstwa w bardzo istotnych dla nas sprawach dotyczących kontaktów z pracownikami. Była to bardzo trudna i żmudna praca ze względu na fakt, iż każdy najmniejszy kompromis musiał być konsultowany ze ścisłym zarządem Amazon, przebywającym przecież na stałe w Luksemburgu i Seattle - dodał przewodniczący komisji zakładowej.

Cisoń zapowiedział, że Solidarność w najbliższym czasie będzie chciała przedyskutować w Amazonie kwestię podwyżek dla pracowników, a także kwestię nabywania akcji pracowniczych. Wyjaśniał, że pracownik dostawałby je co roku, a ich wartość zależałaby od stanowiska.

I po jakimś czasie mógłby te akcje odsprzedać. To jest taki dodatkowy pakiet dla pracownika - dodał przewodniczący komisji zakładowej "NSZZ" Solidarność.

Zaznaczył, że obecnie przywilej nabywania akcji ma tylko kadra zarządzająca w Amazonie. W innych europejskich oddziałach firmy - kontynuował - akcje otrzymują także szeregowi pracownicy.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Działa od 1994 r., należy do pionierów w sprzedaży przez internet. Oddziały Amazon działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. Sieć skupia przeszło 120 centrów logistycznych na całym świecie.

Amazon jest obecny w Polsce od 2014 roku. Pod Wrocławiem i Poznaniem działają trzy centra logistyczne koncernu, jest też Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biuro Amazon Web Services w Warszawie. Do tej pory firma zainwestowała w naszym kraju ponad 3 mld zł, zatrudnia na stałe przeszło 5,5 tys. osób.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze