Informacje

Kolejna wielka inwestycja w Polsce ! Whirlpool zainwestuje 43 mln euro

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 stycznia 2017, 13:59

    Aktualizacja: 25 stycznia 2017, 14:00

  • 1
  • Powiększ tekst

Grupa Whirlpool w swoim zakładzie w Łodzi planuje uruchomione nowej linii produkującej suszarki bębnowe dla regionu EMEA obejmującego Europę, Bliski Wschód i Afrykę, a całą produkcję lodówek przenieść do Wrocławia. Inwestycja w Łodzi ma kosztować 43 mln euro.

Jak poinformował dyrektor strefy przemysłowej Whirlpool w Europie Wschodniej Nicola De Guida, plany nowej inwestycji w łódzkim zakładzie to kolejny etap ogłoszonej w listopadzie 2015 r. strategii przemysłowej firmy dla Polski na lata 2015-2018. W jej ramach amerykański producent sprzętu AGD zakładał zainwestowanie 235 mln euro, a teraz nakłady na inwestycje w rozwój trzech zakładów w Polsce - w Łodzi, Radomsku i we Wrocławiu - zwiększono do 293 mln euro.

Naszą intencją jest to, aby w Łodzi w obrębie istniejącego kompleksu powstał od podstaw nowy zakład produkujący suszarki bębnowe dla Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (tzw. region EMEA) z wyłączeniem rynku brytyjskiego i irlandzkiego, dla którego produkcja będzie odbywała się w fabryce w Yate - dodał De Guida.

Podkreślił jednocześnie, że proces inwestycyjny związany z nową linią produkcyjną jeszcze się nie rozpoczął. Ma to związek z negocjacjami i konsultacjami na temat wygaszania produkcji w fabryce Amiens we Francji. W komunikacie prasowym firmy przesłanym do PAP poinformowano, że zakończenie produkcji w tym mieście Whirlpool przewiduje na 1 czerwca 2018 r.

Stworzona od podstaw nowa linia do produkcji urządzeń, służących do suszenia ubrań, miałaby powstać w Łodzi do końca 2018 roku kosztem 43 mln euro. Whirlpool nie planuje zwiększenia zatrudnienia. Obecnie pracuje w Łodzi 1,2 tys. osób. Jak informuje firma, dotychczasowi pracownicy mają być zaangażowani w nowy projekt.

Kolejne 15 mln euro ma zostać przeznaczone na przeniesienie z Łodzi do fabryki we Wrocławiu produkcji lodówek i rozbudowania tamtejszego zakładu. W związku z tym mogą tam powstać nowe miejsca pracy, ale - jak wyjaśnił De Guida - na razie trudno oszacować, ile ich będzie.

Whirlpool jest obecnie największym producentem sprzętu AGD w Polsce. W fabrykach w Łodzi, Radomsku i we Wrocławiu powstaje rocznie ok. 7 mln sztuk dużego AGD. Po realizacji inwestycji w 2018 r., produkcja ma wzrosnąć od 10 do 15 proc.

W Polsce Whirlpool zatrudnia w sumie 5,5 tysiąca pracowników. W istniejącej od 1999 r. fabryce w Łodzi - wcześniej należącej do Indesit Company - pracuje obecnie 1,2 tys. osób. Obecnie w Łodzi są produkowane kuchenki, lodówki, komponenty plastikowe; w Radomsku pralki i zmywarki; we Wrocławiu lodówki i piekarniki.

SzSz(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze