Informacje

Prezydent Donald Trump na Kapitolu, fot. PAP/EPA/AUDE GUERRUCCI
Prezydent Donald Trump na Kapitolu, fot. PAP/EPA/AUDE GUERRUCCI

Donald Trump zamierza zwiększyć wydatki wojskowe o 10 proc.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 lutego 2017, 20:50

  • 0
  • Powiększ tekst

Prezydent Donald Trump w swoim projekcie budżetu federalnego na rozpoczynający się 1 października br. rok budżetowy 2018 zamierza zwiększyć wydatki wojskowe o 54 mld dolarów czyli o blisko 10 proc. - podali w poniedziałek przedstawiciele Białego Domu.

Zwiększenie wydatków Pentagonu będzie możliwe dzięki redukcji kwot na cele cywilne, w tym na podlegającą Departamentowi Stanu pomoc zagraniczną i na działalność federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).

"Mój budżet będzie budżetem bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa narodowego. Budżet zakłada historyczne zwiększenie wydatków na obronę, aby odbudować uszczuplone siły zbrojne Stanów Zjednoczonych w momencie, kiedy ich najbardziej potrzebujemy" - powiedział Trump w poniedziałek na spotkaniu z gubernatorami stanowymi w Białym Domu.

Prezydent zamierza pozostawić niezmienione wydatki na dwa programy socjalne - federalny program ubezpieczeń emerytalnych Social Security oraz program bezpłatnej opieki medycznej dla najstarszych Amerykanów Medicare. Te dwa programy stanowią największe pozycje w budżecie federalnym i obciążają go coraz bardziej wraz ze starzeniem się społeczeństwa amerykańskiego, przyczyniając się w znacznym stopniu do wzrostu długu publicznego USA.

W roku budżetowym 2015 nakłady na program Social Security w wysokości 888 mld dolarów stanowiły 21 proc. wydatków budżetu federalnego, a wydatki na program Medicare w kwocie 546 mld dolarów około 15 proc. Dla porównania wydatki na obronę w roku budżetowym 2015 w wysokości 602 mld dolarów stanowiły 16 procent budżetu federalnego.

"Nie zamierzamy obecnie dotykać tych programów. Nie oczekujcie żadnych zmian (w tych programach) w obecnym budżecie" - powiedział minister skarbu Steven Mnuchin, występując w niedzielę w programie telewizji Fox News. Wszystkie resorty i agencje federalne otrzymały w poniedziałek założenia budżetu federalnego wraz z dotyczącymi ich projektowanymi cięciami wydatków.

Dalsze szczegóły budżetu zostaną przedstawione w połowie marca, a szczegółowy budżet w maju - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Białego Domu John Mick Mulvaney.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP), sek

Powiązane tematy

Komentarze