Informacje

ABW zatrzymała grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT przy obrocie paliwami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 marca 2017, 11:25

  • 0
  • Powiększ tekst

ABW zatrzymała cztery osoby podejrzane o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT przy obrocie paliwami i zajmującą się praniem pieniędzy - poinformował PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zatrzymani wyłudzili ze Skarbu Państwa co najmniej 23 mln zł - poinformował rzecznik.

Żaryn podał, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała zatrzymań 27 i 28 lutego. Były to działania na polecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Grupa miała zajmować się m.in. wyłudzaniem podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym obrocie paliwami, a także praniem brudnych pieniędzy.

W wyniku śledztwa, prowadzonego przez Delegaturę ABW w Olsztynie, uzyskano dowody świadczące o tym, że powiązane ze sobą firmy z województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego były tzw. znikającymi podatnikami. Śledztwo wykazało, że przestępczy proceder miał charakter międzynarodowy. W ramach prowadzonej działalności przestępczej wymienione podmioty dokonywały wzajemnych, pozorowanych operacji handlowych i finansowych w obrocie paliwami płynnymi dostarczanymi przez litewskie i łotewskie rafinerie - wyjaśnił rzecznik ministra.

Podczas działań ABW i prokuratury okazało się, że członkowie grupy posługiwali się m.in. podrobionymi, litewskimi dokumentami tożsamości oraz zagranicznymi rachunkami bankowymi firm zlokalizowanych na Wyspach Marshalla, Belize czy Panamie.

W postępowaniu przygotowawczym ABW uzyskała pomoc ze strony Prokuratury Generalnej Republiki Litewskiej oraz Biura Litewskiej Policji Kryminalnej.

Sąd aresztował trzech zatrzymanych na trzy miesiące, a jednego zwolnił za poręczeniem majątkowym przy zakazie opuszczania kraju - podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.(PAP)

Sz Sz (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze