Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Po ataku w Łucku: Polskie konsulaty na Ukrainie zamknięte do odwołania

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 marca 2017, 10:16

  • 0
  • Powiększ tekst

Zgodnie z decyzją MSZ po środowym ostrzale konsulatu RP w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy wszystkie polskie konsulaty w tym kraju są zamknięte do odwołania - poinformował dziś Karol Jazowski, rzecznik ambasady RP w Kijowie.

Konsulaty nie przyjmują wniosków wizowych od obywateli Ukrainy i innych państw oraz nie rozpatrują wniosków o przyznanie Karty Polaka. "Cały czas zapewniamy jednak opiekę konsularną obywatelom Polski, którzy znajdują się na Ukrainie i udzielamy im pomocy konsularnej w nagłych sytuacjach" - zapewnił Jazowski.

CZYTAJ TEŻ: Polska jest w stanie wojny? Konsulat RP w Łucku na Ukrainie ostrzelany z granatnika

Dzień wcześniej w związku z incydentem w Łucku do MSZ w Warszawie został wezwany ukraiński ambasador w Polsce Andrij Deszczyca. Podczas rozmowy wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak zażądał od strony ukraińskiej zdecydowanych i natychmiastowych działań mających na celu wykrycie i ukaranie sprawców, a także zapewnienia efektywnej, całodobowej ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych akredytowanych na terenie Ukrainy.

CZYTAJ TEŻ: Po ataku na konsulat RP: Ambasador Ukrainy wezwany do MSZ

"Jednocześnie wiceminister Dziedziczak poinformował, że do czasu spełnienia wyżej wspomnianych oczekiwań strony polskiej, wszystkie polskie urzędy konsularne na Ukrainie pozostaną zamknięte" - głosi oświadczenie MSZ.

Polska ma na Ukrainie sześć konsulatów: w Kijowie, Charkowie, Lwowie, Łucku, Odessie i Winnicy. Są one zamknięte dla interesantów od środy.

Jazowski wyjaśnił PAP, że strona polska oczekuje obecnie na działania władz ukraińskich w sprawie poprawy poziomu ochrony placówek konsularnych.

"Jest to jakiś proces i zapewne nie można tego zrobić w dwie godziny. Wymaga to, jak sądzę, ustalenia przez odpowiedzialne instytucje ukraińskie nowych procedur dla zapewnienia odpowiedniej ochrony placówek dyplomatycznych. Rozumiem, że nasz MSZ zostanie poinformowany o podjęciu tych działań i jeśli obie strony uznają, że są to odpowiednie działania, to ta decyzja zostanie odwołana" - podkreślił.

Konsulat RP w Łucku został ostrzelany w środę pół godziny po północy czasu lokalnego (godz. 23.30 we wtorek w Polsce). W tym czasie na terenie konsulatu była jedynie ochrona. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał. Śledczy ustalili, że w siedzibę placówki strzelano z granatnika przeciwpancernego RPG-26. Pocisk uderzył tuż nad częścią mieszkalną placówki, gdzie znajdował się jej pracownik.

Incydent potępił prezydent Petro Poroszenko, który w przeprowadzonej w środę rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą poinformował o wzmocnieniu ochrony placówek dyplomatycznych oraz miejsc pamięci historycznej na Ukrainie.

Poroszenko zaproponował także prezydentowi Dudzie włączenie polskich specjalistów do śledztwa w sprawie ostrzelania konsulatu RP w Łucku.

Śledztwo prowadzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Toczy się ono z paragrafu mówiącego o terroryzmie. W środę SBU poinformowała, że opracowuje sposoby współpracy z polskimi ekspertami, w tym możliwość powołania wspólnej grupy śledczej.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze