Informacje

Polska Spółka Gazownictwa zainwestuje ponad 360 mln zł w woj. podlaskim do 2022 r.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 maja 2017, 15:50

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) – spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - zainwestuje w 8 projektów wartych ponad 360 mln zł w województwie podlaskim do 2022 r., podała spółka.

Spółka wykona między innymi przyłączenie do sieci SGT Jamał – Europa w Zambrowie, przebudowę gazociągu białostockiego, zbuduje sieć gazową w Bielsku Podlaskim oraz stacje LNG na terenie gmin Grajewo-Wołów, Mońki, Augustów, Czyżew i Hajnówka – czytamy w komunikacie.

W 2017 roku spółka planuje otworzyć 52 placówki gazownicze w województwie podlaskim. Dziś otwarta została placówka w Wysokiem Mazowieckiem.

W tej chwili w Polsce na 2.479 gmin zgazyfikowanych jest jedynie 1.433. PSG od lipca 2016 roku organizuje spotkania z samorządowcami, czego efektem są listy intencyjne o współpracy między Spółką a gminami. Do tej pory podpisano ich w całym kraju ponad 290. PSG chce gazyfikować nowe gminy, zwłaszcza na Podlasiu, gdzie jest mało tradycyjnych sieci gazowych, z wykorzystaniem stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG, czyli poprzez tzw. gazyfikację wyspową – czytamy dalej.

W województwie podlaskim na 118 gmin zgazyfikowane są jedynie 23, czyli 19 proc. Utworzonemu 1 stycznia 2017 roku Oddziałowi Zakładowi Gazowniczemu w Białymstoku podlegają Gazownie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz Placówki Gazownicze w Siemiatyczach i Wysokiem Mazowieckiem. Zakład zarządza prawie 1.800 km sieci wysokiego i średniego ciśnienia, 17 stacjami wysokiego ciśnienia oraz 29 stacjami II stopnia. We wszystkich jednostkach PSG na Podlasiu pracują obecnie 184 osoby, a zgodnie z planem etatyzacji ma ich być 229, co oznacza utworzenie w ciągu trzech lat 45 nowych miejsc pracy, podano także.

Polska Spółka Gazownictwa eksploatuje 8 stacji regazyfikacji LNG na terenie całej Polski, w tym na Podlasiu w miejscowości Zielone Kamedulskie koło Suwałk. Do 2018 spółka chce wybudować 11 kolejnych stacji.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Komentarze