Informacje

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com

7 czerwca ostateczne przejęcie akcji Pekao przez PZU i PFR

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 maja 2017, 22:11

  • 0
  • Powiększ tekst

Finalizacja przejęcia pakietu akcji Pekao przez PZU i PFR została zaplanowana na 7 czerwca - poinformowało PZU we wtorkowym komunikacie. Ubezpieczeniowa spółka podała, że wraz z PFR i UniCredit podpisała porozumienie w tej sprawie ustalające, że realizacja transakcji nabycia akcji banku Pekao pod UniCredit nastąpi 7 czerwca 2017 r.

"Podpisanie Porozumienia ma związek z ogłoszeniem o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy banku na 8 czerwca 2017 r." - napisano w komunikacie.

Na początku maja Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia przez PZU SA za pośrednictwem Polskiego Funduszu Rozwoju akcji Banku Pekao SA. Wtedy też prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, że finalizacja transakcji powinna nastąpić przed dniem dywidendy, co pozwoli na otrzymanie przez Polski Fundusz Rozwoju i PZU dywidendy za 2016 rok.

W grudniu 2016 r. PZU i PFR poinformowały, że zgadzają się kupić od UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł. Transakcja obejmuje zakup przez działające w porozumieniu PZU i PFR pakietu akcji, obejmującego docelowo ok. 32,8 proc. ogólnej liczby głosów.

Proces odkupienia od włoskiego UniCredit akcji Pekao SA to element zapowiadanej przez rząd "repolonizacji" sektora bankowego. Jak wspominał kilka tygodni temu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, "dzięki tej operacji udział polskiego kapitału w sektorze bankowym ma ponad 55 proc.". "Powinniśmy dojść do 90 proc., wzorując się na krajach zachodniej Europy" - zaznaczył.

Pod koniec kwietnia premier Beata Szydło poinformowała, że przejęła nadzór nad PZU. Wcześniej, od początku br. w związku z likwidacją MSP nadzór ten sprawował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Skarb Państwa ma w PZU ok. 34 proc. akcji.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze