
PZU z porozumieniem z PFR i PKO BP dotyczącym Pekao
Zarząd PZU podjął uchwałę ws. wyrażenia zgody na przedłużenie porozumienia trójstronnego z PFR i PKO BP - przekazało w poniedziałek PZU. Porozumienie przewiduje m.in. umowne prawo pierwszeństwa dla PZU do nabycia części lub całości akcji Pekao należących do PFR
Jak wskazano w poniedziałkowym komunikacie PZU, porozumienie trójstronne określa wzajemne relacje: Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, Polskiego Funduszu Rozwoju i PKO BP „w kontekście umowy pożyczki zawartej pomiędzy PFR i PKO BP w celu częściowego sfinansowania nabycia akcji Banku Polska Kasa Opieki S.A. przez PFR”.
Przekazano, że porozumienie trójstronne przewiduje w szczególności „umowne prawo pierwszeństwa dla PZU SA do nabycia części lub całości akcji Banku należących do PFR, w przypadku gdyby PKO BP realizowało swoje uprawnienia jako wierzyciel zabezpieczony”. Dodano, że porozumienie trójstronne zostało zawarte na czas obowiązywania umowy pożyczki.
Zarząd PZU SA działając na podstawie art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE („Rozporządzenie MAR”), informuje, że w dniu 30 maja 2022 r. podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie Porozumienia Trójstronnego - zaznaczono.
Dodano, że 30 maja br. zostało też podpisane oświadczenie, zgodnie z którym obowiązywanie porozumienia trójstronnego zostało przedłużone „na dotychczasowych warunkach po przedłużeniu daty ostatecznej spłaty pożyczki udzielonej PFR przez PKO BP do dnia 30 maja 2024 r.”.
W grudniu 2016 r. PZU w konsorcjum z PFR podpisało z UniCredit S.p.A. umowę dotyczącą kupna 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł.
W maju 2017 r. PFR, PZU i PKO BP zawarły porozumienie trójstronne, które przewiduje m.in. prawo pierwszeństwa dla PZU do kupna części lub całości akcji Pekao nabytych przez PFR.
PAP, mw
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.