Informacje

Drugie złoże ostatnio odkryte przez PGNiG. A przez lata spółka szukała gazu bezskutecznie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 1 czerwca 2017, 13:55

  • 2
  • Tagi: biznes gaz odkrycie PGNiG złoże
  • Powiększ tekst

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało przemysłowy przypływ gazu ziemnego w otworze Rokietnica 5H na koncesji Pniewy-Stęszew w gminie Rokietnica w Wielkopolsce

W wyniku opróbowania otworu Rokietnica-5H uzyskano przemysłowy przypływ gazu ziemnego o szacunkowej zawartości metanu wynoszącej około 85%. Aktualnie w otworze prowadzony jest test produkcyjny, którego zadaniem jest określenie parametrów eksploatacyjnych złoża. Pierwsze wstępne wyniki wydajności, około 70 mln m3 na rok, potwierdziły wcześniejsze założenia geologiczne – czytamy w komunikacie.

Prace poszukiwawcze wykonywano w utworach piaskowych piaskowców tzw. czerwonego spągowca. Otwór poszukiwawczy Rokietnica 5H osiągnął głębokość 3 625 m i długość 4 255 m, w tym ok. 400 m odcinka poziomego.

Nowo odkryte złoże na terenie gminy Rokietnica to kolejne zakończone sukcesem prace poszukiwawcze w Wielkopolsce w ciągu ostatnich kilku dni. To efekt przemyślanej, długofalowej strategii inwestycyjnej PGNiG oraz postępu technologicznego spółki. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia firmy z innowacyjnymi rozwiązaniami, systematycznie dokonujemy kolejnych odkryć, zwiększając możliwości wydobywcze grupy – powiedział prezes Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

To już drugie złoże odkryte przez PGNiG w ostatnich dniach PKN Orlen i PGNiG dowierciły się do nowego złoża gazu

PGNiG rozpoczęło wiercenie otworu poszukiwawczego Rokietnica 5H w styczniu 2017 r. PGNiG jest samodzielnym operatorem prac na koncesji Pniewy-Stęszew (nr 14/2001/p), która obejmuje powierzchnię ok. 1 000 km2.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

ISB, MS

Komentarze