PGNiG rozpoczęło wydobycie w nowej kopalni ropy i gazu
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło eksploatację złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w woj. lubuskim - poinformowała w czwartek spółka. Dodała, że obsługująca je instalacja zapewni ponad 24 tys. ton ropy i 3,6 mln m sześc. gazu rocznie
Konsekwentnie udostępniamy nowe zasoby węglowodorów w Polsce. Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego - powiedziała, cytowana w komunikacie prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.
Dodała, że jest tam bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura eksploatacyjna, co firma wykorzystała przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały. Dzięki temu mogliśmy ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowlanych i instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko naturalne – zaznaczyła.
Spółka podała, że złoże Kamień Mały położone jest w gminach Słońsk i Górzyca w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Jego udokumentowane zasoby wydobywalne to ok. 0,7 mln ton ropy naftowej, której towarzyszy gaz ziemny w ilości ok. 130 mln m sześc.
Dodała, że instalacja na złożu Kamień Mały tworzy tzw. ośrodek grupowy, do którego podłączone są cztery odwierty, w tym trzy eksploatacyjne. Wydobyta z nich ropa wraz z gazem ziemnym jest przesyłana hermetycznym rurociągiem do odległego o ok. 18 km Ośrodka Grupowego Górzyca. Tam następuje rozdzielenie obu surowców. Dalej ropa jest transportowana autocysternami do ekspedytu kolejowego Barnówko. Natomiast gaz ziemny jest przesyłany rurociągiem na instalację kopalni Zielin, skąd - po doprowadzeniu do parametrów handlowych - trafia do sprzedaży.
Spółka wyjaśniła, że inwestycje związane z zagospodarowaniem złoża Kamień Mały obejmowały podłączenie wykonanych odwiertów, budowę rurociągu oraz instalacji do zatłaczania wody złożowej. To jedna z wielu inwestycji w wydobycie ropy i gazu realizowanych przez PGNiG na tych terenach. Spółka realizuje między innymi plan rozbudowy i optymalizacji pracy Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów, eksploatującej złoża na pograniczu woj. wielkopolskiego i lubuskiego, oraz KRNiGZ Dębno, która obsługuje wydobycie z złóż na pograniczu woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego.
Przypomniano, że obecnie PGNiG zarządza na terenie kraju 52 kopalniami ropy naftowej i gazu ziemnego. Większość z nich, bo 34, działa w Polsce południowo-wschodniej, pozostałe zlokalizowane są na zachodzie kraju. Chociaż pogranicze Małopolski i Podkarpacia to kolebka przemysłu naftowego – wciąż działa tu najstarsza na świecie kopalnia w Bóbrce, uruchomiona w 1854 roku – większość krajowej produkcji ropy naftowej odbywa się obecnie na obszarze województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Działają tu dwie największe kopalnie tego surowca – Dębno oraz Lubiatów. W ubiegłym roku łączne wydobycie w obu tych instalacjach wyniosło ok. 480 tys. ton ropy, co stanowi 3/4 całej krajowej produkcji ropy naftowej przez PGNiG, której wolumen w 2021 r. przekroczył 640 tys. ton.
Czytaj też: Grupa LOTOS i PKN Orlen – w jedności siła
PAP/mt