Informacje

Nowy prom PŻB w nocy wpłynie do Świnoujścia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 czerwca 2017, 16:48

  • 0
  • Powiększ tekst

Cracovia, nowy prom we flocie Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, spodziewany jest po północy w piątek w Świnoujściu - dowiedziała się PAP. Jednostka od końca czerwca będzie pływała pod marką Polferries na linii Świnoujście - Ystad

W piątek rano prom spodziewany jest w Szczecinie. Armator planuje mały remont jednostki, który zostanie przeprowadzony przez Morską Stocznię Remontową Gryfia S.A. w Szczecinie. Jak zapewnia PŻB, remont będzie trwać ok. 3 tygodni i dotyczyć będzie jedynie części pasażerskiej.

Armator zaplanował także pomalowanie dziobu podobnie, jak na promie Mazovia. Autorem rysunku będzie ponownie street-artowy artysta, wykładowca w Akademii Sztuki w Szczecinie Mariusz Waras.

Od końca czerwca Cracovia będzie pływała na linii Świnoujście - Ystad, a w sierpniu cyklicznie zacznie kursować do portu w Ronne na wyspie Bornholm.

Zakupiony w marcu br. prom był użytkowany wcześniej przez armatora Port Bułgaria West na Morzu Czarnym. Jednostka pod nazwą Drujba pływała między portem Burgas w Bułgarii i Batumi w Gruzji. Zdarzało się, że do linii dodawano rosyjski port Noworosyjsk.

Prom został wybudowany w 2002 r. Jednorazowo będzie mógł zabrać około 64 samochodów osobowych, 126 samochodów ciężarowych oraz 640 pasażerów i 55 osobową załogę. Na promie będzie także 57 kabin.

Polska Żegluga Bałtycka obok nowej Cracovii ma w swojej flocie trzy promy pasażersko-samochodowe: m/f Wawel wybudowany w 1980 r., m/v Baltivię z 1981 r. oraz m/f Mazovię zbudowaną w 1996 r. Jednostki te pływają na trasach między portem w Gdańsku i szwedzką miejscowością Nynashamn, oraz Świnoujściem a szwedzkim portem Ystad.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze