Informacje

Polskie firmy powalczą o kontrakty w Argentynie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 czerwca 2017, 15:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Polskie firmy dostarczające maszyny i usługi dla górnictwa liczą na udział w inwestycjach infrastrukturalnych, które mają być realizowane w najbliższych latach przez rząd argentyński. Za tydzień do Polski przyjedzie misja gospodarcza z tego kraju

Główne kierunki inwestycji infrastrukturalnych w Argentynie to m.in. rozbudowa sektora górniczego, budowa nowych elektrowni, linii kolejowych i portów przeładunkowych. Oficjalna argentyńska delegacja, w skład której wchodzą najważniejsze osoby odpowiadające za branżę górniczą w tym kraju, będzie przebywać w Polsce 12 i 13 czerwca. W rozmowach wezmą udział przedstawiciele będących w okresie konsolidacji giełdowych grup: Famur i Kopex.

Wizyta przedstawicieli rządu i firm argentyńskich to bardzo ważne wydarzenie lokujące Polskę wśród głównych partnerów Argentyny w obszarze realizacji projektów przemysłowych. W najbliższych latach kraj ten planuje przeprowadzić szereg inwestycji infrastrukturalnych, głównie w przemyśle wydobywczym, kolejowym i energetyce, których skala i zakres mogą być niezwykle interesujące dla wielu polskich firm - ocenił w poniedziałek prezes Famuru Mirosław Bendzera.

W składzie argentyńskiej delegacji będzie m.in. pełnomocnik Ministerstwa ds. Górnictwa oraz przedstawiciele YCRT (Yacimiento Carbonifero Rio Turbio) - największej spółki górniczej w Argentynie. W zakładach wydobywczych grupy YCRT pracują już cztery polskie kompleksy ścianowe oraz kombajny chodnikowe.

W ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowaliśmy na rzecz YCRT kontrakty warte ponad 560 mln zł. Grupa YCRT ma w planach kolejne inwestycje w celu zabezpieczenia dostaw węgla niezbędnych do zasilania elektrowni o mocy 240 MW - poinformował wiceprezes Kopeksu Bartosz Bielak, potwierdzając, że polskie firmy okołogórnicze liczą na kolejne kontrakty w Argentynie.

Argentyński przemysł wydobywczy tworzy obecnie ok. 4 proc. jej PKB. Tamtejszy rząd planuje zwiększyć udział górnictwa poprzez wspieranie inwestycji realizowanych w tej branży przez YRCT. Oprócz tego chce modernizować i rozwijać infrastrukturę kolejową, m.in. w zakresie taboru kolejowego, systemów trakcyjnych i zasilania, urządzeń sygnalizacyjnych, rozjazdów kolejowych czy profili stalowych.

Yacimiento Carbonifero Rio Turbio jest największym zjednoczeniem wydobywczym węgla kamiennego w Argentynie, eksploatującym swoje złoża metodą ścianową. W 1958 r. spółka przeszła pod nadzór administracji rządowej. Obecnie działa pod auspicjami Ministerstwa Energii i Górnictwa Republiki Argentyńskiej.

Podczas wizyty argentyńskiej delegacji mają być omawiane kwestie dotyczące zaangażowania polskich firm w modernizację i rozwój tego kraju. Celem spotkań na szczeblu rządowym jest omówienie potencjalnych obszarów, w których polskie firmy mogą zaangażować się w przedsięwzięcia rozwojowe w tej drugiej co do wielkości gospodarki w Ameryce Południowej.

SzSz(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze