Informacje

PGE pozyskała 500 mln zł kredytu z EBOR na rozwój sieci dystrybucyjnej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 czerwca 2017, 16:58

    Aktualizacja: 7 czerwca 2017, 16:59

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i pozyskała kredyt o wartości 500 mln zł na wsparcie realizacji długofalowego programu rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej, podała spółka

Na poziomie grupy kapitałowej PGE sukcesywnie rozszerzamy i dywersyfikujemy portfel źródeł finansowania. Kolejna umowa zawarta z międzynarodową instytucją finansową, a także szereg projektów zainicjowanych na polskim rynku finansowym, pokazują, że Grupa PGE postrzegana jest jako wiarygodny i solidny partner. Środki pozyskane z EBOR pomogą nam rozwijać i modernizować sieć dystrybucyjną, zwiększając jej efektywność i podnosząc bezpieczeństwo dostaw dla klientów – powiedział prezes PGE Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.

To bardzo ważna transakcja dla EBOR, naszego partnera PGE, a także dla całego kraju. Cieszymy się, że możemy wspierać PGE w przekształcaniu jej sieci w nowoczesny, wydajny i tym samym jeszcze bardziej ekologiczny system dystrybucyjny" – dodał Harry Boyd-Carpenter, dyrektor departamentu energetyki EBOR.

W latach 2016-2019, za pośrednictwem spółki PGE Dystrybucja, PGE planuje zrealizować inwestycje w rozwój i modernizację posiadanej sieci dystrybucyjnej o wartości ponad 7 mld zł.

EBOR zainwestował dotąd ponad 8,4 mld euro ze swoich funduszy we wszystkie sektory polskiej gospodarki obsługujące prawie 400 projektów. Sektor energetyczny stanowi blisko jedną trzecią portfela EBOR w Polsce. Kredyt dla PGE jest trzecim finansowanym przez EBOR projektem mającym na celu wsparcie efektywności polskiej sieci dystrybucyjnej, podano także.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)SzSz

Powiązane tematy

Komentarze