Informacje

Fot. Fratria/Mateusz Zelnik
Fot. Fratria/Mateusz Zelnik

Michał Krupiński zostanie prezesem Banku Pekao. AKTUALIZACJA

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 14 czerwca 2017, 14:29

    Aktualizacja: 14 czerwca 2017, 16:30

  • 4
  • Powiększ tekst

Rada nadzorcza Banku Pekao odwołała Luigi Lovaglio ze stanowiska prezesa. Zrezygnowało także dwóch wiceprezesów banku – Diego Biondo i Stefano Santini. Nowym wiceprezesem został Michał Krupiński, były prezes PZU. Jak poinformował bank w korekcie informacji, Krupiński po uzyskaniu zgody KNF obejmie funkcję prezesa banku

Obecność Włochów w Banku Pekao właśnie definitywnie dobiegła końca. Rada nadzorcza tej instytucji odwołała z funkcji prezesa Luigi Lovaglio, który pełnił tę funkcję od kilku lat, jako nominat włoskiego UniCredit.

Wraz z nim odeszło także dwóch innych wiceprezesów z Italii – Diego Biondo i Stefano Santini. Jak poinformowała spółka w komunikacie, obaj złożyli rezygnację.

Rada powołała także nowego wiceprezesa. Został nim Michał Krupiński, były prezes PZU. Jak wynika z opublikowanej później korekty raportu bieżącego banku, Krupiński będzie pełnił funkcję wiceprezesa do czasu uzyskania zgody ze strony KNF. Kiedy ją otrzyma, obejmie funkcję prezesa Pekao.

Czytaj też Repolonizacja Pekao dopiero się zaczyna

Na razie nie ma informacji o tym, kiedy rada nadzorcza powoła prezesa i kto nim zostanie.

Michał Krupiński jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej. Ukończył program MBA na Columbia University Graduate School of Business, studiował także na Harvard University. W 2006 roku został najmłodszym, 25-letnim wiceministrem skarbu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W rządzie był współautorem, a potem odpowiadał za realizację programu dla energetyki. W 2007 roku Michał Krupiński został przedstawicielem Polski w Banku Światowym. Wszedł do Rady Dyrektorów Banku w Waszyngtonie, jako jeden z wicedyrektorów tzw. Alternate Executive Director. W 2011 roku rozpoczął nowy etap w swojej karierze przyjmując propozycję otwarcia w Warszawie biura Bank of America Merrill Lynch. Do jego obowiązków należała odpowiedzialność za bankowość inwestycyjną i korporacyjną w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Organizował finansowanie dla projektów rządowych a także prywatnych firm. Uczestniczył w największych transakcjach fuzji i przejęć, przede wszystkim w sektorze bankowym i telekomunikacyjnym. W 2015 roku odrzucił propozycję awansu w banku, by w styczniu 2016 r.objąć funkcję prezesa PZU. To on był jednym z negocjatorów umowy, na mocy której PZU i Polski Fundusz Rozwoju odkupiły blisko 33 proc. akcji Pekao od UniCredit. Prezesem największego polskiego ubezpieczyciela przestał być pod koniec marca tego roku.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze