Informacje

Blisko 1 mln metrów kw. działek w ramach Mieszkania plus

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 lipca 2017, 12:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Zbliżamy się do 1 mln metrów kwadratowych powierzchni działek w ramach programu Mieszkanie plus - poinformował w sobotę członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

Muszyński, który był gościem sobotniej rozmowy w Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce, powiedział, że "za chwilę będziemy mieli wysyp inwestycji" w ramach programu Mieszkanie plus.

Koniec tego roku i początek przyszłego roku to naprawdę nasza obecność już prawie we wszystkich miastach, które się zgłosiły z prawie całej Polski - dodał.

Ocenił, że program powinien działać w perspektywie 10, 20 lat. Dodał, że w poniedziałek planowane jest rozpoczęcie budów kolejnych inwestycji - w Gdyni i Wałbrzychu.

Przypomniał, że 23 marca br. ruszył konkurs dla architektów na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego w ramach programu Mieszkanie plus. W konkursie przewidziano trzy nagrody i trzy wyróżnienia na łącznie 180 tys. zł.

Zgodnie z założeniami konkursu, budynki mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt ich budowy nie powinien przekroczyć 2 tys. zł netto za m kw.

W piątek zakończył się pierwszy etap konkursu, do drugiego etapu zakwalifikowało się 12 prac z 75. Zdaniem Muszyńskiego poziom prac był bardzo wysoki.

Można powiedzieć, że połowa to tak naprawdę ekstraklasa Polski - ocenił.

Jedna z najciekawszych - jego zdaniem - prac eliminowała klatki schodowe.

Ekonomia takich budynków jest znakomita, ponieważ eliminuje klatki schodowe jako te ciągi, które obciążają budżet inwestycji - mówił.

W innym projekcie - dodał - komórki lokatorskie umieszczono w przestrzeni przy schodach na każdym piętrze.

Zwrócił uwagę, że cena wymusza technologię i dlatego w większości projektów wykorzystano prefabrykaty, czyli budowanie z wykorzystaniem gotowych elementów, np. ścian czy stropów.

Jak przypomniał Muszyński, pierwszy etap konkursu dotyczył teoretycznej działki. W kolejnym, uczestnicy będą mieli za zadanie opracować rozwiązanie dla konkretnej działki. Poinformował, że będzie to działka w Katowicach.

Z tych 12 prac wybierzemy pierwsze, drugie, trzecie miejsce oraz trzy wyróżnienia. Z bazy tych sześciu zwycięzców będziemy korzystali przez najbliższy czas w innych również lokalizacjach - powiedział.

Zwycięzców oraz wyróżnionych uczestników konkursu poznamy 12 września podczas uroczystej gali połączonej z wystawą prac.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 r., zakłada on m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi.

BGKN zakłada, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 10 tys. lokali.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze