Informacje

Fot. Fratria/Andrzej Skwarczynski
Fot. Fratria/Andrzej Skwarczynski

4,5 mld euro dla włoskiego banku? Bruksela: Jasne, nie ma problemu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 lipca 2017, 16:52

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie pomocy publicznej pogrążonemu w kryzysie włoskiemu bankowi Monte dei Paschi di Siena w kwocie 5,4 mld euro. Według KE ma to zapewnić długoterminową rentowność banku

Wtorkowa decyzja - jak informuje KE - mogła zostać podjęta dzięki porozumieniu ws. restrukturyzacji banku, zawartemu w czerwcu między komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager a włoskim ministrem gospodarki i finansów Pietro Carlo Padoanem.

KE podała, że warunki tego porozumienia zostały spełnione, m.in. Europejski Bank Centralny potwierdził, że Monte dei Paschi di Siena jest wypłacalny i spełnia wymogi kapitałowe.

Zatwierdziliśmy włoski zastrzyk kapitałowy dla Monte dei Paschi di Siena zgodnie z zasadami UE, które pomogą mu sprostać potrzebom kapitałowym, jeśli warunki gospodarcze uległyby nieoczekiwanie pogorszeniu. Po to, aby zapewnić długoterminową rentowność Monte dei Paschi di Siena – powiedziała Vestager, dodając, że porozumienie było możliwe dzięki zgodzie na udział w ponoszeniu kosztów restrukturyzacji także przez udziałowców i mniejszych właścicieli obligacji.

Wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za stabilność finansową Valdis Dombrovskis powiedział z kolei, że "biorąc pod uwagę szczególne okoliczności, przepisy unii bankowej pozwalają na różne rozwiązania wtedy, gdy banki potrzebują świeżego kapitału".

W każdym przypadku znalezione rozwiązania powinny chronić stabilność finansową w Europie i ograniczyć obciążenia podatników. W przypadku Monte dei Paschi di Siena zostały wypełnione warunki dotyczące rekapitalizacji zabezpieczającej. Udziałowcy i mniejsi właściciele obligacji muszą także partycypować w kosztach - powiedział.

Monte dei Paschi di Siena jest czwartym co do wielkości włoskim bankiem, który pod koniec 2016 roku miał 7,1 proc. udziałów we włoskim rynku bankowym. 23 grudnia 2016 r. złożył wniosek o wsparcie płynności. Komisja tymczasowo zatwierdziła pomoc (gwarancje państwowe na obligacje wyemitowane przez bank), uzależniając ją jednak od m.in. przedstawienia planu restrukturyzacji.

Monte dei Paschi di Siena to najdłużej nieprzerwanie funkcjonujący bank na świecie, założony w 1472 r. przez zarząd miasta-państwa Siena.

Przepisy UE dot. unii bankowej dają możliwość udzielania przez państwo pomocy publicznej wypłacalnemu bankowi, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów. Pomoc państwa w tym kontekście może być udzielona jedynie w sytuacji, gdyby bank potrzebował środków wynikających z pogorszenia się warunków gospodarczych.

PAP, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze