Informacje

Rekordy stref zarządzanych przez ARP

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 lipca 2017, 14:40

  • 2
  • Powiększ tekst

Dwie specjalne strefy ekonomiczne zarządzane przez Agencję Rozwoju Przemysłu – Mielec i Wisłosan – rosną w szybkim tempie. W pierwszym półroczu 2017 wartość inwestycji sięgnęła w nich 984 mln zł, pojawiło się w 1158 nowych miejsc pracy, a liczba zezwoleń udzielanych przez ARP na prowadzenie działalności gospodarczej sięgnęła 40 (w tym 28 dla polskich firm). Wyniki są dwa razy lepsze niż w tym samym okresie 2015 r.

W porównaniu z zeszłym rokiem sytuacja również wygląda rewelacyjnie: w pierwszym półroczu 2016 wartość zobowiązań inwestycyjnych wyniosła 717,6 mln zł, liczba nowych miejsc pracy – 709, a zezwoleń – 27. Ważną kategorią w działalności SSE jest liczba utrzymanych miejsc pracy: w pierwszej połowie tego roku było ich 8361, podczas gdy dwa lata temu – 860.

Od początku istnienia stref ARP SA wydała 739 zezwoleń, z czego niemal 3/4 dla polskich firm. Zezwolenia przełożyły się na 18,5 mld zł zainwestowanego kapitału i utworzenie ponad 60 tys. miejsc pracy. Obecnie teren inwestycyjny SSE zarządzanych przez ARP obejmuje 3592 ha położonych w 55 podstrefach w dziewięciu województwach.

Zarządzane przez ARP specjalne strefy ekonomiczne dają przedsiębiorstwom impuls do rozwoju i wpływają korzystnie na gospodarkę regionów, w których funkcjonują. Odnotowujemy coraz więcej inwestycji związanych z nowymi technologiami. Przykładem branże: lotnicza, automotive czy elektroniczna, które są istotne z punktu widzenia realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – stwierdził Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Największymi inwestorami pod względem nakładów finansowych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy - obok lotniczej spółki MB Aerospace Rzeszów, która zainwestuje w strefie mieleckiej 90 mln zł - są dwie firmy z branży spożywczej: PZZ Lubella w podstrefie Lublin w strefie mieleckiej (108,5 mln zł) i QFG Food w podstrefie Radom w strefie tarnobrzeskiej (90 mln zł). Przedsiębiorców do SSE przyciągają nie tylko zwolnienia podatkowe, ale również bardzo dobrze skomunikowane tereny inwestycyjne z rozbudowaną infrastrukturą techniczną, oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry i sieci dostawców i podwykonawców z różnych branż przemysłu.

Dla inwestorów, którzy chcą tu rozwijać swój biznes, ARP przygotowała specjalną ofertę finansową. Można skorzystać z konkurencyjnych pożyczek przeznaczonych m.in. na rozpoczęcie działalności, rozwój oraz wdrażanie innowacji – podkreśla Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP.

Adresatami oferty SSE są inwestorzy polscy i zagraniczni planujący nowe inwestycje, szczególnie projekty innowacyjne, oferujące transfer nowoczesnych technologii, firmy tworzące trwałe miejsca pracy, a także podmioty nawiązujące współpracę z funkcjonującymi już w strefach inwestorami.

Według Marcina Chludzińskiego, specjalne strefy stały się obecnie narzędziem służącym do przyciągania inwestycji wysokiej jakości, a nie tylko ułatwiającym walkę z bezrobociem. Spośród 40 zezwoleń wydanych w I półroczu 2017, 26 udzielono w SSE Euro-Park Mielec (rok temu było to 19, a w 2015 r. - 15), a kolejne 14 w TSSE Euro-Park Wisłosan (w 2016 r. było ich osiem, a w 2015 r. dziewięć). W pierwszej strefie dominuje branża lotnicza, przetwórstwo tworzyw sztucznych i automotive, w drugiej – branża metalowa.

SK

Powiązane tematy

Komentarze