Informacje

PAP/EPA/Szilard Koszticsak
PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Donald Trump: USA gotowe zaspokoić potrzeby energetyczne krajów Inicjatywy Trójmorza

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 6 lipca 2017, 13:12

    Aktualizacja · 6 lipca 2017, 13:18

  • 0
  • Tagi: biznes energetyka przemysł surowce energetyczne
  • Powiększ tekst

Stany Zjednoczone wspierają wysiłki krajów zrzeszonych w Inicjatywie Trójmorza i chcą być trwałym partnerem, gotowym zaspokoić potrzeby energetyczne tych krajów, oświadczył prezydent USA Donald Trump

Inicjatywa Trójmorza może zdywersyfikować dostawy energii. Stany Zjednoczone nigdy nie będą wykorzystywały energii do wywierania nacisku i doprowadzania do sytuacji monopolistycznej w tej kwestii - powiedział Trump podczas spotkania szczytu państw Inicjatywy Trójmorza podczas swojej wizyty w Warszawie.

Zapewnił również podczas tego spotkania, że "Ameryka będzie partnerem, na którym będzie można polegać, jeśli chodzi o niedrogą energię".

CZYTAJ TEŻ: Prezydent USA Donald Trump o energetyce, Trójmorzu i partnerstwie gospodarczym CYTATY

Prezydent Andrzej Duda dodał, że w Inicjatywę Trójmorza zaangażuje się również biznes. Powołał się na chorwacką ekspertyzę, która pokazuje, że w naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych, a każdy z nich jest bardzo perspektywiczny.

czytaj takżeprezydent Andrzej Duda o szantażu gazowym

Jesteśmy perspektywiczną częścią europejskiego rynku, gdzie w najbliższych latach gazu będzie potrzeba coraz więcej i ciesze się, że dzisiaj o tym rozmawiamy. Stany Zjednoczone, które rocznie są w stanie eksportować 180 mln m3 gazu są bardzo perspektywicznym kontrahentem i dostawcą. Kontrakty tę będą budowały dywersyfikację dostaw, a zarazem bezpieczeństwo energetyczne w naszej części Europy - powiedział prezydent RP.

Duda przypomniał cel inicjatywy Trójmorza.

Nasza współpraca ma dać Europie 3 impulsy: integracyjne - tj. dotyczący połączeń na osi Północ-Południe w zakresie infrastruktury komunikacyjnej, energetyki, telekomunikacji, kolei; modernizacyjne oraz zjednoczeniowe, które będzie prowadzić do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy z pozostałą części Unii Europejskiej, ale po to, by UE była coraz silniejsza i równo rozwinięta - podsumował Duda.

Inicjatywa Trójmorza skupia 12 państw członkowskich UE leżących pomiędzy Morzem Bałtyckim, Czarnym a Adriatykiem i ma ułatwić współpracę w zakresie ponadregionalnych projektów, współpracę transgraniczną, współpracę polityczną rozwój w w zakresie transportu i energetyki.

(ISBnews)SzSz

Komentarze