Informacje

Kwieciński: współpraca państw Trójmorza ważna dla bezpieczeństwa energetycznego regionu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 7 lipca 2017, 16:01

    Aktualizacja · 7 lipca 2017, 16:47

  • 0
  • Tagi: bezpieczeństwo energetyczne energetyka polityka energetyczna
  • Powiększ tekst

Współpraca państw Trójmorza w obszarze energetyki jest ważna nie tylko ze względu na zapewnienie korytarzy transportowych dla energii, ale też bezpieczeństwa energetycznego regionu - powiedział PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że ważną rolę może odegrać terminal w Świnoujściu

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński uczestniczył w piątek w Global Forum zorganizowanym przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Atlantic Council, które było poświęcone inicjatywie Trójmorza m.in. w kontekście bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Szczególnie ważnym tematem jest kwestia gazu, zabezpieczenia dywersyfikacji dostaw gazu dla regionu Trójmorza i rola, którą może tutaj odegrać terminal w Świnoujściu, jak również projektowana współpraca pomiędzy rządem polskim i duńskim w wykorzystaniu złóż z Morza Norweskiego- podkreślił.

Wiceszef rozwoju zwrócił też uwagę na konieczność współpracy krajów Trójmorza, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Dzisiejsza dyskusja w czasie Forum pokazuje, że współpraca krajów Trójmorza w obszarze energetyki jest szalenie ważna. Nie tylko z punktu widzenia zapewnienia właściwych korytarzy transportowych dla energii, ale jest też ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego - powiedział

Dodał, że współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi i szansa na podpisanie długoterminowych dostaw gazu (LNG) może "diametralnie zmienić" sytuację rynku gazu w Europie.

Dlatego, że z tego gazu będzie mogła korzystać nie tylko Polska, ale także kraje regionu. To ma i aspekt polityczny, bo będzie wpływało na bezpieczeństwo naszego regionu, ale również gospodarczy, bo wiemy, że gaz amerykański jest znacznie tańszy niż gaz rosyjski - ocenił Kwieciński.

SzSz(PAP)

Komentarze