Informacje

fot. Facebook
fot. Facebook

Dobra prasa Polski w USA: Dzięki wizycie Donalda Trumpa Amerykanie dowiedzieli się co to znaczy "walczyć jak Polacy"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 lipca 2017, 08:31

  • 4
  • Powiększ tekst

Amerykański portal The Daily Signal cytuje słowa prezydenta USA Donalda Trumpa z przemówienia na placu Krasińskich: "wszyscy razem walczmy jak Polacy - za rodzinę, wolność, ojczyznę i Boga". Portal przedstawia też sylwetkę Tadeusza Kościuszki, bohatera Polski i USA.

Przywódca USA podkreślił w przemówieniu wieloletnią więź między Stanami Zjednoczonymi a Polską, oraz potrzebę wspólnej walki w obliczu tyranii i islamskiego terroryzmu - przypomina portal. "Nasza walka o Zachód nie zaczyna się na polu bitwy, ale w naszych umysłach (...)" - cytuje The Daily Signal Donalda Trumpa.

Jak napisano, Polska dobrze zdaje sobie sprawę z istniejących zagrożeń, przypomina, że w XX wieku nasz kraj przeciwstawił się nazizmowi oraz komunizmowi. Te dwie niebezpieczne ideologie zostały przezwyciężone dzięki walce z bronią w ręku, oraz - co nawet ważniejsze - sile ideologii.

Słowa Trumpa przypominają te wypowiedziane przez byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, który przyczynił się do upadku żelaznej kurtyny i jest postacią w Polsce uwielbianą - zauważa amerykański portal. I wskazuje, że okres zimnej wojny nie był pierwszym, gdy USA i Polska razem walczyły w wojnie o wolność.

W tym kontekście The Daily Signal przywołuje postać kawalerzysty, bohatera Polski i USA Kazimierza Pułaskiego, który zmarł od ran poniesionych w bitwie o Savannah i znany jest w USA jako "ojciec amerykańskiej kawalerii".

Portal przybliża też sylwetkę innego bohatera Polski i USA - Tadeusza Kościuszki, który został wspomniany w przemówieniu Trumpa. Kościuszko wierzył w idee amerykańskiej rewolucji i walczył ramię w ramię z żołnierzami Armii Kontynentalnej - pisze The Daily Signal i dodaje, że Polak ma swój pomnik w Waszyngtonie.

Kościuszko dzielnie walczył pod komendą generała Horatio Gatesa. Jego wiedza okazała się kluczową w wygraniu wielu bitew; m.in. zaprojektował fortyfikacje, które przyczyniły się do zwycięstwa w bitwie pod Saratogą, będącej punktem zwrotnym wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych - czytamy. Jednakże najważniejszym osiągnięciem Polaka było zaprojektowanie fortyfikacji West Point, późniejszej siedziby najbardziej prestiżowej amerykańskiej uczelni wojskowej.

The Daily Signal przypomina, że Kościuszko nie tylko był bohaterem amerykańskiej rewolucji, ale także jedną z ważniejszych postaci rewolucji przetaczającej się wówczas przez Europę. Po swoim powrocie do Polski wspierał tworzenie ustawy zasadniczej, której modelem była niedługo wcześniej przyjęta konstytucja USA.

Zachód przetrwa dzięki sile i zasadom takich ludzi, jak Kościuszko i Reagan. W obliczu niebezpieczeństw wywodzących się m.in. z islamskiego terroryzmu, który chce zniszczyć nasz styl życia, ważne jest byśmy, jak Kościuszko, nie stracili poszanowania dla naszych zasad - podsumowuje The Daily Signal.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze