Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

77 ofiar wypadków i tysiące pijanych kierowców w długi weekend

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 maja 2013, 07:43

    Aktualizacja: 6 maja 2013, 07:47

  • 1
  • Powiększ tekst

77 osób zginęło, a 949 zostało rannych w 742 wypadkach, do jakich doszło na drogach w ciągu ostatnich dziesięciu dni - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Sokołowski. Od początku długiego weekendu zatrzymano ponad 4,5 tys. nietrzeźwych kierowców.

Statystyki w 2013 r. są zbliżone do tych ubiegłorocznych. W 2012 r. podczas długiego majowego weekendu doszło do 938 wypadków, w których zginęło 65 osób, a 1218 zostało rannych; zatrzymano ponad 5 tys. nietrzeźwych kierowców.

Od piątku, 26 kwietnia, kiedy rozpoczął się przedłużony majowy weekend, nad bezpieczeństwem na drogach czuwało więcej patroli drogówki. Na trasach były też nieznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący są trzeźwi, czy jadą zgodnie z przepisami. Sprawdzali też stan techniczny pojazdów. Zwracali uwagę, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. Z policyjnych danych wynika, że większość kierowców zatrzymywanych pod wpływem alkoholu ma powyżej 0,5 promila.

PAP

Powiązane tematy

Komentarze