Informacje

Mateusz Morawiecki: Deficyt budżetu wyniesie poniżej 50 mld zł w tym roku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 sierpnia 2017, 11:11

  • 1
  • Powiększ tekst

Deficyt budżetu centralnego prawdopodobnie wyniesie w tym roku poniżej 50 mld zł, czyli 2,5% PKB, poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Według ustawy budżetowej, deficyt w br. miał wynieść 59,35 mld zł.

Deficyt budżetowy będzie bardzo niski w tym roku i to jest ogromne osiągnięcie, ponieważ w 8 latach rządów naszych poprzedników sześć razy on przekraczał 3% [PKB], a niekiedy sięgał 8%. Mamy cały czas deficyt, ale on będzie prawdopodobnie niższy w tym roku niż 50 mld zł, czyli niższy niż 2,5% [PKB] - powiedział Morawiecki w wywiadzie dla TV wPolsce.pl.

Proszę pamiętać, że w tym samym czasie przekazaliśmy ludziom ok. 50 mld zł w różnych wydatkach solidarnościowych i społecznych. Ja się z tego bardzo cieszę, bo wyeliminowaliśmy ogromne pokłady biedy i to jest niezwykła wartość gospodarcza i społeczna" - dodał.

Wicepremier poinformował też, że zwroty VAT na I półrocze, porównując rok do roku, są wyższe o ok. 12-13 mld zł, czyli o ok. 18%.

Porównujemy - mówiąc kolokwialnie - jabłka z jabłkami, bo jest rzeczywiście trochę zakłóceń, ale one wynikają np. z tego, że dla dużych firm przyspieszyliśmy czas zapłaty VAT-u, skróciliśmy okres z kwartalnego do miesięcznego; również w listopadzie i grudniu dokonaliśmy częściowo przyspieszonych zwrotów, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, żeby im było łatwiej. Zresztą w grudniu, listopadzie, październiku tego roku zrobimy coś bardzo podobnego, dlatego ta porównywalność VAT-u będzie niemalże 100-procentowa - wskazał Morawiecki.

Ministerstwo Finansów podało wcześniej, że według szacunkowych danych w budżecie państwa na koniec czerwca br. odnotowano nadwyżkę w wysokości 5,9 mld zł. Wzrost dochodów z podatku VAT wyniósł w tym okresie 28,1% r/r (tj. ok. 17,6 mld zł).

(ISBnews)SzSz

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze