Informacje

K. Tchórzewski: Import węgla wzrósł r/r do 3,8 mln ton w I-V, ponad 60% z Rosji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 sierpnia 2017, 16:40

  • 3
  • Powiększ tekst

Import węgla do Polski wyniósł 3,8 mln ton w okresie styczeń-maj br., tj. o 0,5 mln ton więcej niż rok wcześniej, przy czym ilość importowanego węgla nie zagraża polskim producentom, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski

Po 5 miesiącach 2017 r. do Polski zaimportowano 3,8 mln ton węgla (w tym ponad 2,5 mln ton węgla do celów energetycznych i 1,3 mln ton węgla koksowego). Głównym kierunkiem, z którego węgiel trafił do Polski była Federacja Rosyjska. Po 5 miesiącach z tego kraju zaimportowano ponad 2,3 mln ton węgla. Ponad 0,8 mln ton węgla trafiło do Polski z Australii (węgiel koksowy). Sytuacja po 5 miesiącach 2016 r. była podobna jeśli chodzi o kierunki importu. W okresie styczeń-maj 2017 r. zaimportowano 0,5 mln ton węgla więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. - napisał Tchórzewski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Od kilku lat ilość węgla, która trafia do Polski z importu jest na podobnym poziomie, podkreślił minister. Węgiel importowany sprzedawany jest głównie w Polsce północnej i północno-wschodniej z przeznaczeniem zarówno do gospodarstw domowych, jak i jednostek przemysłowych.

Ilość importowanego węgla nie zagraża polskim producentom. Nie zachodzi również obawa o eliminację polskiego surowca z rodzimego rynku - podsumował minister.

Tchórzewski informował dziś także, że w okresie od stycznia do czerwca 2017 r., w kopalniach PGG wydobyto łącznie 14 623,2 tys. ton węgla.

Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), produkcja węgla kamiennego wyniosła w I poł. br. 37,8 mln ton, zaś sprzedaż - 33,4 mln ton.

(ISBnews) SzSz

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze