Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

WAKACJE Bezpieczeństwo na drodze - kluczowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 sierpnia 2017, 10:12

  • Powiększ tekst

Przed wyjazdem na wakacje kluczowe jest przygotowanie samochodu. Sprawdzenie stanu technicznego auta może uchronić przed popsutym urlopem. Oznacza to także zadbanie o opony, które są jedynym miejscem połączenia auta z nawierzchnią drogową.

– Należy sprawdzić ciśnienie w oponach, a w razie potrzeby dopompować je do maksymalnego obciążenia, jakie przewiduje producent samochodu – powiedział Piotr Sarnecki, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego – Informacje o tym można znaleźć w instrukcji albo na naklejce na drzwiach. Warto skontrolować też, czy opony nie mają pęknięć, a bieżnik jest odpowiednio wysoki. Te kwestie pozwolą zminimalizować ryzyko wypadku na drodze, uniknąć niebezpieczeństwa i straty czasu. Zwiększa to szansę szczęśliwego dojechania do celu.

Należy pamiętać, że zmniejszone ciśnienie w oponach wydłuża drogę hamowania, pogarsza kierowalność, ale również zwiększa wydatki na paliwo, bo auto zużywa go wtedy więcej. Taka sytuacja nie zapewnia optymalnej przyczepności samochodu, co czuć na trasie zwłaszcza, kiedy jest on dociążony.

Kluczową sprawą jest sprawdzenie ciśnienia w oponach na stacji benzynowej przed wyjazdem. Jeśli zauważalne są spękania czy wybrzuszenia, należy odwiedzić serwis. Wulkanizator powinien ocenić, czy taka opona może pokonać wiele kilometrów w wysokiej temperaturze – dodał Sarnecki.

eNewsroom.pl/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych