Informacje

Orlen Południe zmodernizuje elektrociepłownię, obniżając emisję związków chemicznych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 sierpnia 2017, 16:17

  • 0
  • Powiększ tekst

Obniżenie zużycia paliwa, redukcja emisji dwutlenku siarki o 45 proc., dwutlenku azotu o 32 proc. i pyłów o 87 proc., to planowane efekty rozpoczętej modernizacji elektrociepłowni spółki Orlen Południe w Trzebini, z grupy PKN Orlen - poinformowała w piątek spółka

Według Orlen Południe, w ramach zainicjowanej inwestycji powstaną m.in. "nowe kotły gazowe, które zastąpią istniejący kocioł węglowy". "Projekt wpisuje się w strategię koncernu przewidującą rozwój nowoczesnej kogeneracyjnej energetyki przemysłowej" - zaznaczyła spółka, w której PKN Orlen ma 100 proc. udziałów.

Orlen Południe wyjaśnił, iż w efekcie modernizacji "wsad surowcowy produkującej parę technologiczną i energię elektryczną elektrociepłowni, bazujący dotychczas na węglu - 98 proc. i domieszce oleju opałowego, zostanie zastąpiony wsadem węgla i gazu w proporcji po 50 proc."

Zmiana ta nie tylko zwiększy efektywność energetyczną, ale przede wszystkim w znaczącym stopniu wpłynie na poprawę parametrów emisyjności - podkreśliła spółka.

Według Orlen Południe, wybrany wariant modernizacji tamtejszej elektrociepłowni "jest optymalny technicznie i ekonomicznie, a także pozwala na elastyczne reagowanie i adaptację procesów produkcyjnych do zmian cen węgla i gazu".

Spółka zwróciła uwagę, iż w ramach inwestycji "dodatkowo, na istniejącym kotle węglowym powstanie instalacja filtrów workowych, która ograniczy ilość pyłów emitowanych do atmosfery z obecnych 400 mg/Um3 do docelowych 100 mg/Um3".

Orlen Południe zapowiedział jednocześnie, iż zabudowane kotły gazowe będą pracować z większą sprawnością niż istniejące jednostki, co bezpośrednio przełoży się na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym także na niższą emisję do atmosfery pyłu, dwutlenku siarki i związków azotu.

W ocenie spółki, istotnym elementem modernizacji jej segmentu energetyki będzie również planowana w ramach inwestycji stacja uzdatniania wody w technologii umożliwiającej produkcję wody zdemineralizowanej. "Pozwoli ona na znaczne ograniczenie produkcji odpadów poprocesowych" - dodał Orlen Południe.

"Podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego uroczyście rozpoczynają realizację strategicznej inwestycji w naszym obszarze energetyki. Umożliwi ona dywersyfikację źródeł surowców, zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych, a przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa energetycznego zarówno Zakładu Trzebinia, jak i miasta oraz gminy Trzebinia - oświadczył prezes Orlen Południe Jerzy Brniak, cytowany w piątkowym komunikacie spółki.

Orlen Południe zaznaczył, iż tamtejsza elektrociepłownia jest jedynym źródłem zasilania zakładu w parę technologiczną, "na którą wewnętrzne zapotrzebowanie będzie wzrastało". "W kontekście zakończonej w 2017 roku inwestycji rozbudowy instalacji do produkcji estrów i gliceryny, szczególnie istotna jest jej jakość. Inwestycja pozwoli spełnić restrykcyjne normy dotyczące produkcji pary technologicznej ze źródeł o niższej emisyjności, zgodnie z wymaganiami dyrektywy RED oraz NCW" - podkreśliła spółka.

Orlen Południe to podmiot działający od początku 2015 r. po konsolidacji Rafinerii Trzebinia oraz Rafinerii Nafty Jedlicze, należących do grupy kapitałowej PKN Orlen. Spółka, specjalizując się w produkcji biopaliw i biokomponentów, a także oleju opałowego, wytwarza także komponenty dla przemysłu chemicznego, jak np. rozpuszczalniki czy gliceryna stosowana w przemyśle paszowym, a także przy produkcji środków antyzamarzających i antyzbrylających.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze