Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Z ELIXIR-u korzysta już 7 banków, a będą kolejne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 maja 2013, 10:59

    Aktualizacja: 19 maja 2013, 11:04

  • 2
  • Powiększ tekst

System Express ELIXIR, który umożliwia dokonywanie przelewów w kilkanaście sekund, jest już dostępny dla klientów siedmiu banków. Krajowa Izba Rozliczeniowa, która opracowała system, zapowiada, że docelowo będzie z niego korzystać większość banków w Polsce.

System Express ELIXIR, który został uruchomiony w czerwcu 2012 r., umożliwia przekazywanie środków pomiędzy bankami w kilka sekund, przez całą dobę, niezależnie od tego, czy przelewu dokonamy w dzień roboczy czy w dzień wolny od pracy. "Express ELIXIR jest pierwszym profesjonalnym systemem rozliczeń płatności natychmiastowych w Polsce i drugim po Wielkiej Brytanii w Europie" - podkreślił dyrektor Linii biznesowej rozliczenia w Krajowej Izbie Rozliczeniowej Tomasz Jończyk.

"W tym momencie w systemie jest już siedem banków. Ostatnio przystąpił do niego Bank Polskiej Spółdzielczości, który usługę udostępni swoim klientom 1 czerwca" - dodał.

Jończyk podkreślił też, że nad wprowadzeniem płatności natychmiastowych pracują kolejne banki. "Podpisaliśmy umowy z 22 bankami, z czego siedem już wprowadziło system, a w 15 trwa jego wdrażanie. Wymaga to dostosowania systemu informatycznego banku, co zajmuje pewien czas. Oczywiście podpisujemy też kolejne umowy. W systemie ELIXIR (standardowy system rozliczający transakcje - PAP) uczestniczy 50 banków i naszą ambicją jest, aby z systemu Express ELIXIR korzystała podobna liczba banków" - podkreślił.

W jego opinii płatności natychmiastowe będą się rozwijać i w perspektywie kilku lat mogą stanowić 5-10 proc. ogółu transakcji. "Wszystko będzie jednak zależało od banków. Jeśli opłaty za dokonanie przelewu natychmiastowego będą wysokie, to migracja będzie ograniczona. Jeśli jednak banki zaoferują odpowiednio niższe opłaty, to migracja może nastąpić szybciej niż się wydaje" - stwierdził.

Obecnie za skorzystanie z możliwości dokonania przelewu natychmiastowego klient musi zapłacić od 3 do 10 zł. Opłaty, ani to, że dokonanie takiej płatności wymaga uczestniczenia banku odbiorcy przelewu w systemie Express ELIXIR, nie powstrzymują jednak klientów. Z danych KIR wynika, że obecnie dokonywanych jest ponad 1000 ekspresowych transakcji dziennie. Choć w porównaniu z liczbą płatności dokonywanych za pośrednictwem standardowego systemu ELIXIR jest to niewiele (7-8 mln
dziennie), to trzeba pamiętać, że usługa jeszcze nie jest dostępna powszechnie. "Pojawienie się każdego nowego banku w systemie Express ELIXIR powoduje skokowy, nawet kilkukrotny wzrost liczby transakcji" - podkreślił Jończyk.

System ekspresowych płatności chwalą banki, które już do niego przystąpiły, a także ich klienci. "Klienci Alior Banku wyrażają się bardzo pozytywnie na temat funkcjonowania płatności Express ELIXIR, zwłaszcza w kontekście spłat kredytów, pożyczek, kart kredytowych, gdzie terminy realizacji przelewu mają duże znaczenie. Mamy jednak sygnały od naszych klientów, że oczekiwaliby większej dostępności tej usługi na rynku" - powiedział PAP menedżer ds. Operacji w Alior Banku Wojciech
Rajkowski.

Dodał, że biorąc pod uwagę tendencje rynkowe i zainteresowanie klientów tą innowacyjną formą dokonywania płatności, przewiduje dynamiczny rozwój systemu i liczby obsługiwanych transakcji. Warunkiem jest jednak przystąpienie do systemu większej liczby uczestników.

Podobnie uważa dyrektor departamentu bankowości transakcyjnej BRE Banku Dariusz Nalepa. "System Express ELIXIR cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród klientów BRE Banku. Obecnie korzystają z niego przede wszystkim klienci indywidualni, jednak po wprowadzeniu rozwiązania do oferty dla klientów korporacyjnych z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba firm korzystających z usługi" - wskazał.

Ewa Zaniewska-Cholewka, dyrektor Departamentu Rozliczeń Krajowych i Zagranicznych Banku BPS, który wkrótce zaoferuje usługę klientom, podkreśliła, że ewolucja w płatnościach skracająca czas realizacji przelewów jest nieunikniona. "W niedługim czasie płatność realizowana w czasie rzeczywistym będzie standardem rynkowym" - stwierdziła.

Jej zdaniem można spodziewać się, że w perspektywie kilku lat płatności z systemu ELIXIR będą migrować do Express ELIXIR i być może całkowicie zastąpią schemat rozliczeń oparty o sesje.

Dodała, że wprowadzenie natychmiastowych przelewów w Banku BPS może sprzyjać wprowadzeniu tej usługi w większości banków spółdzielczych. "Banki spółdzielcze entuzjastycznie podchodzą do płatności natychmiastowych i w szybkim tempie powinny przyłączać się do systemu. Jednakże decyzja o wdrażaniu płatności natychmiastowych leży po stronie każdego banku spółdzielczego z osobna. Trzeba pamiętać, że to banki odrębne i autonomiczne decyzyjnie. Bank BPS będzie pełnił rolę pośrednika w relacjach między bankami spółdzielczymi a KIR, zachowując przy tym optymalny czas realizacji przelewów" - powiedziała.

Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium Ricardo Campos poinformował, że po kilku miesiącach od uruchomienia usługi ekspresowych przelewów, aktywnie korzysta z niej kilka tysięcy klientów banku. "Reakcja na nią jest bardzo pozytywna, zwłaszcza że przelewów można dokonywać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu (...). Klienci preferują ten rodzaj przelewów natychmiastowych, gdyż jest on gwarantowany przez KIR, a pieniądze są przekazywane bezpośrednio z rachunku bankowego na konto bankowe odbiorcy, bez udziału pośredników" - powiedział PAP.

Zaznaczył jednak, że choć system się rozwija, to nie tak szybko, jak to pierwotnie prognozowano. "Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że nie wszystkie banki dokonały już odpowiednich wysiłków, by do systemu przystąpić. Express ELIXIR zacznie rosnąć naprawdę wtedy, kiedy przystąpią do niego dwa największe banki na rynku" - podkreślił.

PAP

Powiązane tematy

Komentarze