Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

"W niedzielę nie kupuję"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 maja 2013, 15:40

  • 2
  • Powiększ tekst

W Olsztynie zainaugurowano kampanię "W niedzielę nie kupuję". Metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba przekonywał, że w niedzielę kobiety powinny odpoczywać z rodziną, spacerować z dziećmi, a nie pracować w hipermarketach.

Kampanię zainaugurowano w siedzibie kurii metropolitalnej w Olsztynie.

"Chcemy, aby niedziela była poświęcana na Mszę świętą, medytację, przemyślenia, a nie na robienie zakupów" - mówiła Bożena Ulewicz z Akcji Katolickiej.

Poinformowała, że w najbliższym czasie we wszystkich parafiach archidiecezji warmińskiej zostaną wywieszone plakaty, na których na tle spokojnego krajobrazu lasu narysowano przekreślony  sklepowy koszyk na kółkach.

Ulewicz zapowiedziała, że w najbliższych dniach w całym kraju Akcja Katolicka rozpocznie kampanię informacyjną akcji "W niedzielę nie kupuję", a w weekend na Śląsku ma odbyć się na ten temat konferencja naukowa.

Obecny na konferencji prasowej poświęconej akcji "W niedzielę nie kupuję" abp warmiński Wojciech Ziemba mówił, że choć w tle tej akcji jest przykazanie o świętowaniu dnia świętego, to trzeba pamiętać o tym, że Prawo Boże nie tylko nie stoi w sprzeczności z prawem ludzkim, ale chroni człowieka.

"Pan Bóg, odpoczywając po stworzeniu świata, pokazał, że człowiek też musi odpoczywać. W niedzielę sklepowe powinny spędzać czas z dziećmi, z rodzinami przy grillu czy na spacerze, a nie obsługując w sklepie tych, którzy z wygody i lenistwa nie zrobili zakupów w inny dzień" - powiedział abp Ziemba, i zaapelował do wszystkich, którym nie jest obojętny los ludzi, którzy muszą w tym dniu pracować, aby nie robili zakupów w niedzielę.

Obecny na spotkaniu szef regionalnej Solidarności Józef Dziki ocenił, że od lat rośnie w społeczeństwie zgoda na wyłączenie handlu w niedzielę.

"Mówienie o tym, że to przyczyni się do bezrobocia jest nieprawdziwe. Przecież np. w Niemczech czy Austrii sklepy w niedzielę są pozamykane i nie jest to katastrofą dla handlu" - powiedział Dziki. Dodał,  że chociaż "osobiście nie wierzy, aby za tego rządu udało się wprowadzić wolną niedzielę w handlu", to nie zwalnia to związkowców z akcji uświadamiania społeczeństwu tej kwestii.PAP/mall

Powiązane tematy

Komentarze